Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Sławomir Mazurek portret

Wdrażanie pakietu odpadowego i gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to niektóre z kwestii poruszonych podczas VIII Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2019.

SOSEXPO 2019

W trakcie spotkania wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przedstawił najważniejsze działania, które zostały zrealizowane w ostatnim czasie w zakresie gospodarki odpadami oraz te, nad którymi obecnie trwają prace.

W ramach forum wiceminister środowiska wziął udział w dyskusji panelowej w której poruszane były kwestie dotyczące wdrażania pakietu odpadowego, czyli czterech dyrektyw unijnych nowelizujących łącznie sześć dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami. Pakiet ten określa kierunki polityki gospodarki odpadami wyznaczając cele w perspektywie do roku 2035.

- Zmiany zaproponowane w dyrektywach dotyczących odpadów mają doprowadzić do pełnego wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami we wszystkich państwach członkowskich  stwierdził Mazurek. - Ich celem jest również zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców w Unii – podkreślił wiceminister. Jak dodał prace wewnątrzresortowe nad projektem przepisów transponujących pakiet odpadowy zostały już rozpoczęte.

Pakiet odpadowy

- Realizacja pakietu odpadowego to jeden z elementów transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest to, aby produkt był jak najbardziej wydajnie produkowany i wykorzystywany, o możliwie najdłuższym cyklu życia, a odpad po nim odpowiednio zagospodarowany – zaznaczył.

W opinii wiceministra Mazurka należy dążyć do tego, aby podejmowane działania w ramach przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym skutecznie poprawiały gospodarowanie odpadami, ale były także realne do wykonania. - Niezbędny jest ciągły rozwój infrastruktury systemu gospodarki odpadami zgodnej z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, który pozwoli na osiągnięcie założonych celów – zakończył Mazurek.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…