Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Plakat szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

Spotkanie z Sekretarzem Generalnym OECD José Ángelem Gurría oraz dialog Trójkąta Weimarskiego – to główne punkty udziału MPiT i min. Jadwigi Emilewicz w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich który odbędzie się w Poznaniu.

Nasze rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować. Rozmowy o budowie dobrego środowiska dla biznesu oraz o sukcesie polskiej gospodarki, jednej z najszybciej rozwijających się w UE, lidera wzrostu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej; Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich; spotkanie z Sekretarzem – Generalnym OECD oraz dialog w formacie Trójkąta Weimarskiego – to główne punkty udziału Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich. Szczyt Bałkanów Zachodnich odbywa się 3-5 lipca br. w Poznaniu w trakcie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim.

- Na Proces Berliński powinniśmy patrzeć z dwóch perspektyw. Może on doprowadzić do pełnej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią, a to oznacza poszerzenie obszaru wolności gospodarczej i nowe rynki, co jest dobre dla wszystkich uczestników inicjatywy – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

Polska prezydencja jest pierwszą, która w tak zdecydowany sposób skupia się na gospodarce i budowaniu relacji biznesowych między Polską, UE i państwami bałkańskimi. Dowodem na to jest towarzyszące poznańskiemu szczytowi Forum Biznesu Bałkanów. To pierwsze takie wydarzenie w historii relacji biznesowych Polska – UE – Bałkany Zachodnie. Jego inicjatorem jest MPiT i Polska Agencja Inwestycji i Handlu. 

- Przez cały 4 lipca będą trwały spotkania i dyskusje o tym, jak wzmocnić powiązania gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich – poinformowała minister Emilewicz. - Nasze rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować. Dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać obecne i budować nowe relacje handlowe, nowe łańcuchy dostaw,  wspierać talenty i pomagać kapitałowi w poszukiwaniu nowych możliwości - zaznaczyła szefowa MPiT

Jak dodała Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków. Jego inicjatorem jest resort przedsiębiorczości i technologii.

- Polska przeszła taką samą transformację gospodarczą, jakiej doświadczają państwa bałkańskie – uważa minister. - 

Możemy więc dzielić się swoimi doświadczeniami. Dziś jesteśmy krajem z jednym z największych wzrostów gospodarczych w UE. Nasza działania dotyczące m.in. proprzedsiębiorczych zmian w prawie, stymulowania innowacyjności i zdolności eksportowych MŚP przynoszą efekty – podkreśla Emilewicz. 

Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo). 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…