Nasze rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować. Rozmowy o budowie dobrego środowiska dla biznesu oraz o sukcesie polskiej gospodarki, jednej z najszybciej rozwijających się w UE, lidera wzrostu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej; Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich; spotkanie z Sekretarzem – Generalnym OECD oraz dialog w formacie Trójkąta Weimarskiego – to główne punkty udziału Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich. Szczyt Bałkanów Zachodnich odbywa się 3-5 lipca br. w Poznaniu w trakcie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim.
Polska prezydencja jest pierwszą, która w tak zdecydowany sposób skupia się na gospodarce i budowaniu relacji biznesowych między Polską, UE i państwami bałkańskimi. Dowodem na to jest towarzyszące poznańskiemu szczytowi Forum Biznesu Bałkanów. To pierwsze takie wydarzenie w historii relacji biznesowych Polska – UE – Bałkany Zachodnie. Jego inicjatorem jest MPiT i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Jak dodała Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków. Jego inicjatorem jest resort przedsiębiorczości i technologii.
- Polska przeszła taką samą transformację gospodarczą, jakiej doświadczają państwa bałkańskie – uważa minister. -
Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo).
{crossposting}