Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Według wstępnej propozycji Komisji Europejskiej nowy budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1100 mld euro. Dodatkowo przewidziany jest fundusz odbudowy gospodarczej UE po pandemii na poziomie 750 mld euro.

Zgodnie z pierwszymi szacunkami Polska będzie istotnym beneficjentem netto dodatkowych środków. 

- To znakomity punkt wyjścia do walki o lepszą Europę po pandemii Covid-19 - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Nasze postulaty przebiły się do świadomości partnerów w Europie Zachodniej. Głos Polski w Europie jest słyszany i doceniany – dodał. Jak przypomniał szef rządu, Polska od dawna była zwolennikiem ambitnego budżetu odbudowy Europy. - Przed UE stoi gigantyczny wysiłek gospodarczy. Wierzę, że nowy europejski Plan Marshalla – o który apelowałem – opłaci się Europie i Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z unijną propozycją, nowy fundusz w wysokości 750 mld euro ma pomóc w odbudowie gospodarczej UE po pandemii. Jego finansowanie odbywać się będzie poprzez zaciągniecie przez Komisję Europejską pożyczek na rynkach finansowych i długoterminową spłatę w latach 2028-2058.

Jak podkreślił premier, zrealizowany został polski postulat, aby fundusz został podzielony na część dotacyjną i pożyczkową, z istotnym udziałem części dotacyjnej. Dzięki temu, na korzystnych warunkach dostępne będą środki na realizację projektów klimatycznych, infrastrukturalnych, energetycznych, informatycznych, a także modernizację szkół oraz służby zdrowia. 

Jak podkreślił szef rządu, w propozycji Komisji Europejskiej nastąpił znaczny wzrost w obszarach, na których Polsce najbardziej zależało. Chodzi o wykorzystanie polityki spójności w walce ze skutkami pandemii, gdzie budżet ma się zwiększyć o 55 mld euro oraz politykę rolną, na którą przewidziano o 24 mld euro więcej (w stosunku do propozycji KE z 2018 r.). Z puli tej znaczące środki przypadną dla Polski.

{crossposting}