Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Z myślą o kierowcach wdrażamy wiele usług. Wśród nich m. in. takie jak Historia Pojazdu, Mój Pojazd, czy mPojazd, który jest częścią aplikacji mObywatel – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Dzięki wprowadzonym przez nas zmianom w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) od 1 października ubiegłego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego – przypomina szef MC.

Jak skorzystać z tych usług? Zacznijmy od „Bezpieczny autobus”. Dzięki tej usłudze od ręki – choćby przez telefon – można sprawdzić, czy pojazd do którego właśnie wsiadasz lub wsiada Twoje dziecko powinien ruszać w trasę. Wystarczy, że w swoim telefonie lub komputerze wpisze się www.bezpiecznyautobus.gov.pl i poda numer rejestracyjny autobusu lub autokaru. 

– Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Polacy skorzystali z tej usługi niemal 440 tysięcy razy – mówi minister cyfryzacji. – Warto jej używać nie tylko przed wyjazdami, czy wakacjami, ale także wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – dodaje Zagórski.

Chcąc sprawdzić auto już zarejestrowane w Polsce potrzeba tylko: numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Następnie należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl,  wpisać odpowiednie dane i kliknąć: Sprawdź pojazd 

– Nasza e-usługa umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA czy Kanady – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W takim przypadku, poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, potrzebujemy także Profilu Zaufanego – dodaje szef MC.

Z kolei mPojazd – to odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na telefonie zainstaluje się aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).

– Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem - informuje minister.

{crossposting}