Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wojciech Kamieniecki dyr NCBR, portret

Zacieśniamy współpracę na linii biznes-nauka. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi sześć nowych konkursów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. To dodatkowa możliwość dla firm i konsorcjów naukowo-przemysłowych, które w 2019 r. chcą starać się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych. W tym roku NCBR na wszystkie konkursy w ramach POIR przeznaczy aż 3,93 mld zł.

Poza ogłoszonymi do tej pory naborami wiadomo, że przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie również w dwóch konkursach tematycznych: jeden będzie dedykowany projektom z zakresu technologii kosmicznych (z budżetem 300 mln zł), a drugi technologii tworzyw sztucznych (z budżetem 180 mln zł). 

- NCBR zdecydowało się na uruchomienie konkursów tematycznych w obszarach, które będą napędzać rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W jego przekonaniu  rodzime firmy, w tym nasi beneficjenci z branży kosmicznej, mają coraz większy udział w badaniach kosmosu, a dzięki opracowywanym przez nich technologiom wartość całego sektora w Polsce będzie rosła. 

- Podobnie na znaczeniu zyskują nowoczesne tworzywa sztuczne, które z jednej strony mają zapewniać najbardziej efektywne rozwiązania, a z drugiej być dostosowane do zasad zrównoważonego rozwoju – uważa Wojciech Kamieniecki. - Te działania to kontynuacja naszych zobowiązań dotyczących zacieśniania współpracy na linii biznes-nauka oraz wspierania rozwoju produktów i usług odpowiadających na wyzwania przyszłości – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

O dofinansowanie we wszystkich konkursach „Szybkiej Ścieżki” mogą starać się projekty, których efektem będzie stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu. W 2018 roku w 5 konkursach „Szybkiej ścieżki” złożonych zostało 1238 wniosków spośród których podpisane zostały 303 umowy na łączną kwotę dofinansowania 1,8 mld zł. 

NCBR uruchomi również dwa nowe konkursy w ramach tzw. Wspólnych Przedsięwzięć z samorządami. Konkurs z woj. śląskim (budżet 43 mln zł) zostanie ogłoszony 30 sierpnia, natomiast z woj. lubelskim (budżet 17 mln zł) - 16 października. Nabór wniosków rozpocznie się odpowiednio 30 września i 15 listopada.  

- Samorządy są ważnymi partnerami dla NCBR – uważa Kamieniecki. - Wspólnie diagnozujemy obszary naukowo-badawcze, których rozwój w danym regionie może przynieść najwięcej korzyści. Dzięki temu rozwiązania wypracowywane w ramach Wspólnych Przedsięwzięć mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie nie tylko w województwach, ale i w skali całej Polski, a także poza granicami kraju – dodaje dyrektor NCBR.

{crossposting}