Realizowane przedsięwzięcia będą wspierały transformację Grupy Orlen w kierunku neutralnego emisyjnie koncernu multienergetycznego. W przyjętym planie strategicznego rozwoju Orlen Unipetrol mocny akcent postawił m.in. na dekarbonizację, wzrost efektywności energetycznej, recykling tworzyw sztucznych, rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii oraz zaawansowanych biopaliw.
- Działania biznesowe, które prowadzi Grupa Orlen, opierają się na jasno określonym celu, jaki wyznaczyliśmy sobie do 2050 r., czyli osiągnięciu neutralności emisyjnej - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Jak przekonuje prezes, odnoszą się one także do zagranicznych rynków, na których jesteśmy obecni.
- Kierunki zmian wytycza strategia Orlen2030, będąca naszą odpowiedzią na globalne trendy. Budujemy silny, efektywny i zintegrowany koncern multienergetyczny, zdolny do konkurowania w obliczu wielkich przemian na rynku paliwowym i energetycznym – zwraca uwagę Obajtek.
- W te plany wpisuje się strategia Orlen Unipetrol, która zakłada dalszy, dynamiczny rozwój spółki oparty o innowacyjne czyste technologie i nisko- oraz zeroemisyjne źródła energii. Na ich realizacji skorzysta cała Grupa Orlen, a także polska i czeska gospodarka, której Orlen Unipetrol jest ważnym ogniwem - mówi prezes Daniel Obajtek.
W ramach planu strategicznego rozwoju do 2030 r. Orlen Unipetrol analizuje m.in. realizację elektrociepłowni parowo-gazowej i farmy fotowoltaicznej w Záluží koło Litvínova, rozszerzenie oferty paliw alternatywnych na stacjach Benzina Orlen w Czechach i na Słowacji, recykling tworzyw sztucznych, produkcję zaawansowanych biopaliw i rozwój infrastruktury wodorowej dla transportu pasażerskiego, drogowego i kolejowego.
{crossposting}