Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zarząd PGNiG SA z dużą satysfakcją przyjął informację o zakończeniu pozyskiwania przez Venture Global LNG finansowania budowy terminala w Calcasieu Pass w Luizjanie, USA.

– Gratulujemy naszemu partnerowi Venture Global LNG zakończonego z sukcesem pozyskiwania finansowania budowy terminala skraplającego Calcasieu Pass - oświadczył Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA. - Zgodnie z kontraktem, który podpisaliśmy w 2018 r., od 2022 r. PGNiG będzie odbierać z tej instalacji 1 mln ton LNG rocznie, czyli około 1,35 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. Zabezpieczenie finansowania dla budowy terminala jest zatem nie tylko przełomowym momentem dla naszego amerykańskiego partnera, ale także ważnym wydarzeniem dla PGNiG z punktu widzenia realizacji strategii dywersyfikacji importu gazu ziemnego - dodał.

W październiku 2018 r. i czerwcu 2019 r. PGNiG podpisało ze spółkami Venture Global umowy długoterminowe na zakup skroplonego gazu ziemnego z terminali Calcasieu Pass i Plaquemines. Łączny wolumen kontraktów to 3,5 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji daje ok. 4,7 mld m. sześciennych.

– Calcasieu Pass jako pierwszy spośród trzech terminali skraplających w USA, w których zakontraktowaliśmy odbiór LNG w formule FOB, wchodzi w fazę inwestycyjną – poinformował prezes PGNiG. - Podobnych decyzji o finansowaniu należy się spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy również dla terminali w Plaquemines i w Port Arthur – dodał.

Venture Global LNG uzyskało już dla projektu Calcasieu Pass wszystkie wymagane zgody, w tym Federalnej Komisji ds. Regulacji Energetyki oraz zezwolenie eksportowe od Departamentu Energii USA.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…