Województwo lubuskie to region, w którym ze środków unijnych najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorstwa (279). Co więcej, blisko 45% z tych firm to start-upy. Do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 50 mln zł. Najczęściej wspieraną branżą jest handel hurtowy i detaliczny. Po nich plasują się kolejno przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo.
- Unijne pieniądze, które trafiają do mikro, małych i średnich firm, to impuls do wzrostu ekonomicznego. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorcy mogą zrealizować innowacyjny pomysł lub zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, np. poprzez zakup maszyn, wprowadzenie ulepszonych produktów i usług, wdrożenie nowego rozwiązania technologicznego – podkreśla Cieszyński.
Oferowane pożyczki unijne to finansowanie zwrotne. Po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych zobowiązań pieniądze pozostaną w regionie i będą mogły służyć innym przedsiębiorcom. Pożyczki to przede wszystkim preferencyjne oprocentowanie na poziomie 0,94% w skali roku. Na inwestycje w swojej firmie przedsiębiorca może otrzymać nawet 2 mln zł.
{crossposting}