Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Maliny, jerzyny, borówki w kartonowych pudełeczkach

 Rozmowa z Andrzejem Arendarskim Absurdy podatku VAT - musztarda jest wyżej opodatkowana od ketchupu, bo jest zdrowsza.

Na temat matrycy VAT i kontrowersyjnych zapisów dot. wzrostu stawek VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, do których powróci dziś Sejm, rozmawiamy z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

(...)

Absurdy i mnogość interpretacji w obecnym systemie VAT jest wręcz anegdotyczna. Inaczej opodatkowana jest kawa w filiżance, a inaczej ta sama kawa w papierowym kubku, inaczej opodatkowany jest sprzęt domowy np. drzwi, kupione z montażem i bez montażu. Takich przykładów można by mnożyć, a wszystko to nie służy polskim przedsiębiorcom i samemu budżetowi państwa. 

(...)

Zaproponowana pod koniec zeszłego roku nowa matryca VAT porządkuje kilka kwestii, ale przy okazji tworzy nowe problemy. Mam wrażenie, że ministerstwo wyznaczyło sobie szczytny cel, ale następnie przy wykonaniu zupełnie nie przemyślało swoich decyzji. 

(...)

Twórcy nowej matrycy nie patrzą też na jej wpływ na firmy z polskim kapitałem, ta obniżka na chipsy służy przede wszystkim zagranicznym koncernom, które je produkują. Równocześnie podnoszone są stawki na wyroby polskich producentów – najgłośniejszym przykładem są napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

(...)

Nie mamy tu do czynienia z uproszczeniem stawek VAT. Do tej pory soki, nektary i napoje z wysoką zawartością soku były objęte 5% VAT. W efekcie, ta kategoria zostanie rozbita na dwie stawki i napoje zostaną objęte 23% VAT. To ma olbrzymie konsekwencje. Dla konsumentów oznacza to podwyżkę cen nawet o 1,3 zł na litrze. 

(...)

Jak pokazują inne rynki, przy takiej podwyżce konsumenci wybiorą sztuczne napoje, w tym gazowane. Poza tym producenci, by wytrzymać presję cenową będą zmniejszać zawartość naturalnego wkładu z owoców w napojach. W Polsce mamy unikalne wyroby w skali Europy, z zawartością nawet 60% soku. W Europie średnia to 10% i wszystko wskazuje, że po zmianie VAT, w naszych napojach do tylu może zmaleć wkład owocowy. 

(...)

Wszelkie zmiany powinna poprzedzić szeroka dyskusja, ale nie taka, jaka miała miejsce przy pierwotnych propozycjach resortu. Wtedy urzędnicy pozostali głusi na argumenty poszczególnych branż, dopiero posłowie wysłuchali różnych stron i odnieśli się do tych sygnałów. Jeżeli do projektu mają być wprowadzone autopoprawki, to liczę, że poprzedzi je merytoryczna i konstruktywna dyskusja.

Żródło: polskatimes.pl

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…