Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Maliny, jerzyny, borówki w kartonowych pudełeczkach

 Rozmowa z Andrzejem Arendarskim Absurdy podatku VAT - musztarda jest wyżej opodatkowana od ketchupu, bo jest zdrowsza.

Na temat matrycy VAT i kontrowersyjnych zapisów dot. wzrostu stawek VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, do których powróci dziś Sejm, rozmawiamy z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

(...)

Absurdy i mnogość interpretacji w obecnym systemie VAT jest wręcz anegdotyczna. Inaczej opodatkowana jest kawa w filiżance, a inaczej ta sama kawa w papierowym kubku, inaczej opodatkowany jest sprzęt domowy np. drzwi, kupione z montażem i bez montażu. Takich przykładów można by mnożyć, a wszystko to nie służy polskim przedsiębiorcom i samemu budżetowi państwa. 

(...)

Zaproponowana pod koniec zeszłego roku nowa matryca VAT porządkuje kilka kwestii, ale przy okazji tworzy nowe problemy. Mam wrażenie, że ministerstwo wyznaczyło sobie szczytny cel, ale następnie przy wykonaniu zupełnie nie przemyślało swoich decyzji. 

(...)

Twórcy nowej matrycy nie patrzą też na jej wpływ na firmy z polskim kapitałem, ta obniżka na chipsy służy przede wszystkim zagranicznym koncernom, które je produkują. Równocześnie podnoszone są stawki na wyroby polskich producentów – najgłośniejszym przykładem są napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

(...)

Nie mamy tu do czynienia z uproszczeniem stawek VAT. Do tej pory soki, nektary i napoje z wysoką zawartością soku były objęte 5% VAT. W efekcie, ta kategoria zostanie rozbita na dwie stawki i napoje zostaną objęte 23% VAT. To ma olbrzymie konsekwencje. Dla konsumentów oznacza to podwyżkę cen nawet o 1,3 zł na litrze. 

(...)

Jak pokazują inne rynki, przy takiej podwyżce konsumenci wybiorą sztuczne napoje, w tym gazowane. Poza tym producenci, by wytrzymać presję cenową będą zmniejszać zawartość naturalnego wkładu z owoców w napojach. W Polsce mamy unikalne wyroby w skali Europy, z zawartością nawet 60% soku. W Europie średnia to 10% i wszystko wskazuje, że po zmianie VAT, w naszych napojach do tylu może zmaleć wkład owocowy. 

(...)

Wszelkie zmiany powinna poprzedzić szeroka dyskusja, ale nie taka, jaka miała miejsce przy pierwotnych propozycjach resortu. Wtedy urzędnicy pozostali głusi na argumenty poszczególnych branż, dopiero posłowie wysłuchali różnych stron i odnieśli się do tych sygnałów. Jeżeli do projektu mają być wprowadzone autopoprawki, to liczę, że poprzedzi je merytoryczna i konstruktywna dyskusja.

Żródło: polskatimes.pl

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…