Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kwieciński portret

Jak mądrze inwestować w Polsce oraz jak wspierać u nas inwestycje? Jakie znaczenie dla rozwoju gospodarki ma udział zagranicznego kapitału?

Czy klimat inwestycyjny w Polsce sprzyja przyciąganiu firm zagranicznych? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy pierwszej debaty z cyklu Forum wGospodarce.pl. W dyskusji wziął udział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Rośnie znaczenie Polski jako celu dla zagranicznych inwestycji – stwierdził minister. - Nasz kraj ma do zaoferowania zagranicznemu biznesowi przyjazne otoczenie prawne, stabilność ekonomiczną oraz atrakcyjność rynku. Naszym atutem są również wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Kwieciński przedstawił krótko historię inwestycji zagranicznych w Polsce. Przypomniał, że napływ kapitału zagranicznego rozpoczął się 30 lat temu wraz z transformacją polityczno-gospodarczą. - Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej, którego 15-lecie będziemy w tym roku świętować, otworzyło nam szeroko okno na współpracę międzynarodową - podkreślał Kwieciński.

Inwestorzy zagraniczni

Minister zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnich latach zmieniliśmy swoje postrzeganie inwestycji zagranicznych. - Nie zależy nam już na przedsięwzięciach związanych z przejmowaniem firm, ale na inwestycjach polegających na budowaniu przedsiębiorstw od podstaw - typu greenfield - podkreślił.

Kwieciński wyjaśniał dalej, że szczególnie pożądane są te inwestycje zagraniczne, które wpisuję się w cele rozwojowe Polski, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Znaczenie kapitału zagranicznego dla polskiej gospodarki jest duże. To on odpowiada za połowę polskiego eksportu, który obecnie wynosi już 50 proc. PKB. Jednak zabiegamy przede wszystkim o inwestycje wysokiej jakości, innowacyjne, oparte na wykwalifikowanej kadrze oraz technologiach, których w Polsce nie ma - dodał.

- Polska obecnie stara się przyciągać takich inwestorów, którzy podnoszą zaawansowanie technologiczne naszej gospodarki. I przykłady firm takich jak Daimler, LG Chem czy Lufthansa, które u nas zbudowały swoje zakłady, pokazują, że nam się to udaje – uważa szef resortu inwestycji i rozwoju.

Dyskusja o znaczeniu zagranicznego kapitału zagranicznego dla polskiego rozwoju gospodarczego była pierwszą debatą w ramach Forum wGospodarce.pl. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele firm zagranicznych: McDonald‘s Polska, Japan Tobacco International, Samsung Electronics Polska oraz Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…