Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polityka spójności opłaca się wszystkim, a nie tylko jej największym bezpośrednim beneficjentom. Taką wiedzę mamy dzięki ewaluacji programów współfinansowanych z funduszy europejskich - Grzegorz Puda.

Współpraca państw naszego regionu powiększa wiedzę na temat wdrażania polityki spójności w całym regionie – jej efektów oraz dobrych i złych praktyk. Zyskujemy także nowe argumenty w dyskusji z unijnymi płatnikami netto. Z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie ekspertów poświęcone wyzwaniom dla polityki spójności w latach 2021–27.

- Czas, w którym się spotykamy jest wyjątkowy: znajdujemy się w końcowej fazie negocjacji budżetowych, negocjacji pakietu legislacyjnego dla nowej perspektywy finansowej oraz w trakcie procesu programowania – mówił otwierając spotkanie wiceminister Grzegorz Puda.

- Szczególnie w programowaniu istotną rolę może odegrać ewaluacja. Dzięki badaniom znamy zarówno efekty dotychczasowych działań, jak i otrzymujemy wnioski i rekomendacje dotyczące kolejnych kroków – dodał wiceminister Puda.

Wiodącym tematem rozmów podczas spotkania są negocjacje nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. XIII Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna odbywa się na temat „Innowacje, włączenie społeczne i spójność terytorialna- przygotowanie do perspektywy 2021-2027”.

Polska i Węgry najszybszy rozwój w ostatnich latach

Ewaluacja pokazuje realizację polityki spójności i jej wpływ na gospodarkę. Wiceminister Puda podkreślił, że dystans Polski do UE-28 pod względem PKB na mieszkańca znacznie się zmniejszył. W ostatnich latach Polska i Węgry należą do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE. - W trzecim kwartale 2019 r. byliśmy liderami wzrostu PKB, który wyniósł 4,8 proc. na Węgrzech i 4,0 proc. w Polsce. Taki wzrost jest możliwy także dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich na inwestycje rozwojowe w obu naszych krajach – mówił Puda.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna wspiera budowę potencjału ewaluacji w Polsce i jest organizowana już od 2005 r. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…