Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polityka spójności opłaca się wszystkim, a nie tylko jej największym bezpośrednim beneficjentom. Taką wiedzę mamy dzięki ewaluacji programów współfinansowanych z funduszy europejskich - Grzegorz Puda.

Współpraca państw naszego regionu powiększa wiedzę na temat wdrażania polityki spójności w całym regionie – jej efektów oraz dobrych i złych praktyk. Zyskujemy także nowe argumenty w dyskusji z unijnymi płatnikami netto. Z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie ekspertów poświęcone wyzwaniom dla polityki spójności w latach 2021–27.

- Czas, w którym się spotykamy jest wyjątkowy: znajdujemy się w końcowej fazie negocjacji budżetowych, negocjacji pakietu legislacyjnego dla nowej perspektywy finansowej oraz w trakcie procesu programowania – mówił otwierając spotkanie wiceminister Grzegorz Puda.

- Szczególnie w programowaniu istotną rolę może odegrać ewaluacja. Dzięki badaniom znamy zarówno efekty dotychczasowych działań, jak i otrzymujemy wnioski i rekomendacje dotyczące kolejnych kroków – dodał wiceminister Puda.

Wiodącym tematem rozmów podczas spotkania są negocjacje nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. XIII Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna odbywa się na temat „Innowacje, włączenie społeczne i spójność terytorialna- przygotowanie do perspektywy 2021-2027”.

Polska i Węgry najszybszy rozwój w ostatnich latach

Ewaluacja pokazuje realizację polityki spójności i jej wpływ na gospodarkę. Wiceminister Puda podkreślił, że dystans Polski do UE-28 pod względem PKB na mieszkańca znacznie się zmniejszył. W ostatnich latach Polska i Węgry należą do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE. - W trzecim kwartale 2019 r. byliśmy liderami wzrostu PKB, który wyniósł 4,8 proc. na Węgrzech i 4,0 proc. w Polsce. Taki wzrost jest możliwy także dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich na inwestycje rozwojowe w obu naszych krajach – mówił Puda.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna wspiera budowę potencjału ewaluacji w Polsce i jest organizowana już od 2005 r. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…