Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mniej zamykanych przedsiębiorstw; ułatwienia w sukcesji; rekordowa liczba firm założonych online; popularność ulgi na start; więcej inwestycji, w tym w OZE – to tylko niektóre efekty działań ministerstwa rozwoju w mijającym roku.

Rosną też zyski rodzimych przedsiębiorstw, na co ma też wpływ dobra kondycja naszej gospodarki, która jest jedną z najszybciej rozwijających się w UE. Po 4,9-proc. wzroście PKB w 2017 r. oraz 5,1-proc. wzroście w 2018 r., polska gospodarka w dalszym ciągu utrzymuje się na ścieżce stabilnego rozwoju gospodarczego. 

- Według danych Eurostat w III kw. 2019 r. Polska ze wzrostem 4,1 proc. rok do roku, znalazła w unijnej czołówce – zaznacza szefowa MR Jadwiga Emilewicz. - Te i inne dane stawiają naszą gospodarkę w gronie liderów wzrostu w całej Unii Europejskiej. Solidne fundamenty polskiej gospodarki pozwalają stawić czoła pogarszającej się sytuacji w najbliższym otoczeniu - dodaje Emilewicz.

Podkreśla, że w 2019 r. obserwowaliśmy efekty wcześniej wprowadzonych rozwiązań, jak Konstytucja Biznesu i jej ulga na start, Polska Strefa Inwestycji, Sukcesja Firm, Mały ZUS, ale też przygotowaliśmy kolejne ułatwienia dla polskich przedsiębiorców.  

- Mały ZUS plus, kolejne pakiety zmian dla MŚP, nowe Prawo zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych – to tylko niektóre z nich. Jedne już działają, inne wejdą w życie na początku 2020 r., a kolejne – jak PZP – w 2021 r. – wskazuje minister Jadwiga Emilewicz.

Przypomina o uruchomieniu Platformy Przemysłu Przyszłości, elektronizacji usług i upowszechnianiu  obrotu bezgotówkowego.

- Podjęliśmy szereg działań na rzecz czystego powietrza, w tym upowszechniających OZE. Przed nami następne plany i wyzwania. Liczę, że kolejny rok będzie równie udany i pracowity – mówi Emilewicz.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…