Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski Fundusz Rozwoju wyemitował, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 5-letnie obligacje o wartości nominalnej 18,5 mld zł.

- Polski Fundusz Rozwoju z sukcesem uplasował dzisiaj kolejną emisję obligacji w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju firm i pracowników. Po pierwszej emisji z 27 kwietnia o wartości 16,3 mld zł, to kolejny dowód, że PFR zyskał zaufanie inwestorów i że funkcjonowanie programu rządowego jest osadzone w silnych realiach ekonomicznych - uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Obligacje są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,625 proc., a termin zapadalności jest ustalony na 31 marca 2025 r. Ich rentowność została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i  marżę za ryzyko mniejszej płynności niż obligacje skarbowe. Konstrukcja elementów składowych rentowności jest zbliżona do obligacji emitowanych przez bank BGK.

- Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19 - poinformował prezes PFR. 

Paweł Borys podkreślił następnie, że podstawą prawną emisji obligacji przez PFR jest art. 21aa ustawy o systemie instytucji rozwoju. 

- Emisja ta to rekordowa wartość pojedynczej emisji obligacji w skali Polski - uważa prezes PFR. - Potwierdza ona nasze przekonanie o zdolności do wypełnienia zadania postawionego nam przez rząd, aby skutecznie, szybko i z zachowaniem staranności o ekonomikę tego procesu sfinansować i rozdystrybuować środki dla przedsiębiorców w Polsce o wartości 100 mld złotych. 

- Dziękuję wszystkim osobom, z wielu różnych instytucji, które sprawiły, że ta kolejna emisja zakończyła się dużym sukcesem - stwierdził na zakończenie Paweł Borys, prezes PFR.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…