Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zawarte dziś Porozumienie o współpracy między MSZ a Polskim Instytutem Ekonomicznym to kolejny krok w kierunku wzmacniania międzynarodowego potencjału polskiej gospodarki i obecności polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w trakcie ceremonii zawarcia Porozumienia.

- W ubiegłym roku, pomimo pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń, polscy eksporterzy świetnie sobie radzili; nasza nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła rekordowe 54 mld zł - przypomniał wiceminister.

- Tak dobry wynik był również efektem wsparcia dla polskich firm ze strony dyplomacji ekonomicznej MSZ i innych instytucji państwa. Dzięki specjalistycznej wiedzy PIE i fachowym analizom jej ekspertów, będziemy mogli udzielać tego wsparcia jeszcze skuteczniej niż dotąd - podkreślił wiceminister Jabłoński.

- Nowe globalne wyzwania, związane m.in. z pandemią, to także okazja do przebudowy polskiej gospodarki i wykorzystania nowych możliwości, również na rynkach zagranicznych. Aby robić to skutecznie, instytucje państwa potrzebują najwyższej jakości analiz rzeczywistości ekonomicznej i ciągłego poszukiwania nowych szans dla naszych przedsiębiorstw. Polski Instytut Ekonomiczny zapewnia nam tę ekspercką wiedzę i pozwala skuteczniej pomagać polskim firmom w adaptacji do zmieniających się warunków, aby nie tylko odnosiły sukcesy gospodarcze dziś, ale budowały swoją pozycję rynkową na kolejne dekady - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister dodał, że jednym z integralnych elementów systemu wspierania polskich eksporterów i inwestorów jest przekazywanie im aktualnych i wiarygodnych informacji o koniunkturze w światowej gospodarce, prognoz rozwoju poszczególnych jej branż, jak też potencjalnych możliwości współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Ma to szczególne znaczenie dzisiaj, kiedy kontakt z partnerami biznesowymi pozostaje ograniczony, a większość wydarzeń gospodarczych o zasięgu regionalnym i światowym została odwołana, bądź przesunięta na czas po pandemii.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…