Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chcemy, aby ta wizyta koncentrowała się przede wszystkim na gospodarczych aspektach naszej współpracy i prowadziła do otwarcia nowych rozdziałów naszej bilateralnej agendy – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem Norihiro Nakayamą.

W trakcie rozmowy polski wiceminister wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. – Najwyższy priorytet powinna otrzymać współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetyki – zaznaczył. Wiceszef polskiej dyplomacji podsumował również najważniejsze wydarzenia kończącego się roku jubileuszowego 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, a także omówił założenia oraz główne cele zbliżającej się wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio.

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury, transportu i gospodarki przestrzennej Naoki Fujiim omówiono perspektywy polsko-japońskiego partnerstwa przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz kwestię rozbudowy infrastruktury portowej w Polsce. Wiceszef polskiego MSZ zwrócił uwagę na rosnący potencjał naszego kraju w obsłudze przewozów z Azji do Europy i zachęcił firmy japońskie do współpracy w tym obszarze.

W trakcie rozmowy z wiceministrem rolnictwa Yoshihiro Kawaną podsekretarz stanu w polskim MSZ podkreślił fakt, że Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Japonią, a polskie instytuty badawcze są zainteresowane współpracą naukową z japońskimi partnerami. - Postrzegamy Japonię jako istotnego partnera w kontekście współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Polska przykłada ogromną wagę do produkcji żywności spełniającej najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie bezpieczeństwa i jakości – zaznaczył wiceminister Przydacz.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…