Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chcemy, aby ta wizyta koncentrowała się przede wszystkim na gospodarczych aspektach naszej współpracy i prowadziła do otwarcia nowych rozdziałów naszej bilateralnej agendy – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem Norihiro Nakayamą.

W trakcie rozmowy polski wiceminister wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. – Najwyższy priorytet powinna otrzymać współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetyki – zaznaczył. Wiceszef polskiej dyplomacji podsumował również najważniejsze wydarzenia kończącego się roku jubileuszowego 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, a także omówił założenia oraz główne cele zbliżającej się wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio.

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury, transportu i gospodarki przestrzennej Naoki Fujiim omówiono perspektywy polsko-japońskiego partnerstwa przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz kwestię rozbudowy infrastruktury portowej w Polsce. Wiceszef polskiego MSZ zwrócił uwagę na rosnący potencjał naszego kraju w obsłudze przewozów z Azji do Europy i zachęcił firmy japońskie do współpracy w tym obszarze.

W trakcie rozmowy z wiceministrem rolnictwa Yoshihiro Kawaną podsekretarz stanu w polskim MSZ podkreślił fakt, że Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Japonią, a polskie instytuty badawcze są zainteresowane współpracą naukową z japońskimi partnerami. - Postrzegamy Japonię jako istotnego partnera w kontekście współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Polska przykłada ogromną wagę do produkcji żywności spełniającej najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie bezpieczeństwa i jakości – zaznaczył wiceminister Przydacz.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…