Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chcemy, aby ta wizyta koncentrowała się przede wszystkim na gospodarczych aspektach naszej współpracy i prowadziła do otwarcia nowych rozdziałów naszej bilateralnej agendy – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem Norihiro Nakayamą.

W trakcie rozmowy polski wiceminister wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. – Najwyższy priorytet powinna otrzymać współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetyki – zaznaczył. Wiceszef polskiej dyplomacji podsumował również najważniejsze wydarzenia kończącego się roku jubileuszowego 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, a także omówił założenia oraz główne cele zbliżającej się wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio.

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury, transportu i gospodarki przestrzennej Naoki Fujiim omówiono perspektywy polsko-japońskiego partnerstwa przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz kwestię rozbudowy infrastruktury portowej w Polsce. Wiceszef polskiego MSZ zwrócił uwagę na rosnący potencjał naszego kraju w obsłudze przewozów z Azji do Europy i zachęcił firmy japońskie do współpracy w tym obszarze.

W trakcie rozmowy z wiceministrem rolnictwa Yoshihiro Kawaną podsekretarz stanu w polskim MSZ podkreślił fakt, że Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Japonią, a polskie instytuty badawcze są zainteresowane współpracą naukową z japońskimi partnerami. - Postrzegamy Japonię jako istotnego partnera w kontekście współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Polska przykłada ogromną wagę do produkcji żywności spełniającej najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie bezpieczeństwa i jakości – zaznaczył wiceminister Przydacz.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…