Podczas konferencji po raz pierwszy zostały zaprezentowane badania na temat stanu świadomości konsumentów w postępowaniu z e-odpadami.
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami tylko 40% Polaków ocenia, że wie dużo lub trochę na temat tego, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Są to głównie mieszkańcy dużych aglomeracji.
Kompletne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią źródło wielu surowców, np.: złota, srebra, miedzi i aluminium, które można ponownie wykorzystać. Aby jednak tak się stało, muszą najpierw trafić do punktu zbierana elektrośmieci, a następnie do zakładu przetwarzania, gdzie są demontowane i poddawane recyklingowi.
Minister zaapelował również, by nie demontować sprzętów samodzielnie, ponieważ mogą one uwolnić substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.
- Nie wyrzucajmy ich także do śmietnika. Kluczowy jest odzysk surowców, a w tym przypadku nawet realizowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego wszystkie zużyte elektrośmieci w jak największym stopniu należy poddać recyklingowi - podkreślił minister.
{crossposting}