Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas II Kongresu Rozwoju Kolei - Przyszłość i Perspektywy na warszawskim PGE Narodowym, że kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. 

Prezydent ocenił również,  że kolej jest w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kolej miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne. Jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma także znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. Będzie miała ogromne znaczenie dla kształtowania polityki, ma i będzie miała ogromne znaczenie dla zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę. 

Prezydent ocenił również, że kolej znajduje się w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- We wcześniejszych latach kolej przeżywała regres, ale po 2015 r. rozpędza się do przodu – zauważył prezydent. – I mam nadzieję, że nikt tego kierunku nie zdoła zatrzymać - tego życzę wszystkim uczestnikom Kongresu. Nasza kolej będzie zwiększała swoje znaczenie min. w kontekście rozwijania koncepcji Trójmorza, która ma w ramach UE przyspieszyć rozwój naszej części Europy, wciąż mniej rozwiniętej gospodarczo niż „stara” część Unii. Chcemy w tym celu rozwijać m.in. szybkie i komfortowe transportowe połączenia kolejowe na osi północ-południe - z rejonu Bałtyku, po Morze Czarne i Adriatyk.

Po to, by maksymalnie skrócić czas podróży z Warszawy do Sofii i Aten, nie tylko drogami lądowymi czy samolotami. Mamy też ambicje rozbudowy naszych portów bałtyckich, zwłaszcza w Gdańsku i w Gdyni. Do tego celu potrzebujemy także poszerzenia możliwości funkcjonowania transportu kolejowego, by z portów w miarę szybko i bezpiecznie transportować ładunki w głąb lądu dostarczane do portów. To pozwoli stworzyć w naszym kraju hub transportowy, ważny na mapie nie tylko naszej części Europy.

Prezydent zwracał też uwagę na znaczenie walki z tzw. wykluczeniem transportowym. – W poprzednich latach, po 1989 r. wiele miast w Polsce zostało pozbawionych połączeń kolejowych wskutek ich likwidacji. Chciałbym, by te miejscowości odzyskały te połączenia, a także by powstawały nowe trasy – dodał prezydent Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…