Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas II Kongresu Rozwoju Kolei - Przyszłość i Perspektywy na warszawskim PGE Narodowym, że kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe.
Prezydent ocenił również, że kolej jest w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.
- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kolej miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne. Jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma także znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. Będzie miała ogromne znaczenie dla kształtowania polityki, ma i będzie miała ogromne znaczenie dla zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę.
Prezydent ocenił również, że kolej znajduje się w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.
- We wcześniejszych latach kolej przeżywała regres, ale po 2015 r. rozpędza się do przodu – zauważył prezydent. – I mam nadzieję, że nikt tego kierunku nie zdoła zatrzymać - tego życzę wszystkim uczestnikom Kongresu. Nasza kolej będzie zwiększała swoje znaczenie min. w kontekście rozwijania koncepcji Trójmorza, która ma w ramach UE przyspieszyć rozwój naszej części Europy, wciąż mniej rozwiniętej gospodarczo niż „stara” część Unii. Chcemy w tym celu rozwijać m.in. szybkie i komfortowe transportowe połączenia kolejowe na osi północ-południe - z rejonu Bałtyku, po Morze Czarne i Adriatyk.
Po to, by maksymalnie skrócić czas podróży z Warszawy do Sofii i Aten, nie tylko drogami lądowymi czy samolotami. Mamy też ambicje rozbudowy naszych portów bałtyckich, zwłaszcza w Gdańsku i w Gdyni. Do tego celu potrzebujemy także poszerzenia możliwości funkcjonowania transportu kolejowego, by z portów w miarę szybko i bezpiecznie transportować ładunki w głąb lądu dostarczane do portów. To pozwoli stworzyć w naszym kraju hub transportowy, ważny na mapie nie tylko naszej części Europy.
Prezydent zwracał też uwagę na znaczenie walki z tzw. wykluczeniem transportowym. – W poprzednich latach, po 1989 r. wiele miast w Polsce zostało pozbawionych połączeń kolejowych wskutek ich likwidacji. Chciałbym, by te miejscowości odzyskały te połączenia, a także by powstawały nowe trasy – dodał prezydent Duda.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie
Photo by Odin Aerni on Unsplash
Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.
Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.
Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce
- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.
Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą
Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.