Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas II Kongresu Rozwoju Kolei - Przyszłość i Perspektywy na warszawskim PGE Narodowym, że kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. 

Prezydent ocenił również,  że kolej jest w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kolej miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne. Jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma także znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. Będzie miała ogromne znaczenie dla kształtowania polityki, ma i będzie miała ogromne znaczenie dla zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę. 

Prezydent ocenił również, że kolej znajduje się w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- We wcześniejszych latach kolej przeżywała regres, ale po 2015 r. rozpędza się do przodu – zauważył prezydent. – I mam nadzieję, że nikt tego kierunku nie zdoła zatrzymać - tego życzę wszystkim uczestnikom Kongresu. Nasza kolej będzie zwiększała swoje znaczenie min. w kontekście rozwijania koncepcji Trójmorza, która ma w ramach UE przyspieszyć rozwój naszej części Europy, wciąż mniej rozwiniętej gospodarczo niż „stara” część Unii. Chcemy w tym celu rozwijać m.in. szybkie i komfortowe transportowe połączenia kolejowe na osi północ-południe - z rejonu Bałtyku, po Morze Czarne i Adriatyk.

Po to, by maksymalnie skrócić czas podróży z Warszawy do Sofii i Aten, nie tylko drogami lądowymi czy samolotami. Mamy też ambicje rozbudowy naszych portów bałtyckich, zwłaszcza w Gdańsku i w Gdyni. Do tego celu potrzebujemy także poszerzenia możliwości funkcjonowania transportu kolejowego, by z portów w miarę szybko i bezpiecznie transportować ładunki w głąb lądu dostarczane do portów. To pozwoli stworzyć w naszym kraju hub transportowy, ważny na mapie nie tylko naszej części Europy.

Prezydent zwracał też uwagę na znaczenie walki z tzw. wykluczeniem transportowym. – W poprzednich latach, po 1989 r. wiele miast w Polsce zostało pozbawionych połączeń kolejowych wskutek ich likwidacji. Chciałbym, by te miejscowości odzyskały te połączenia, a także by powstawały nowe trasy – dodał prezydent Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…