Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas II Kongresu Rozwoju Kolei - Przyszłość i Perspektywy na warszawskim PGE Narodowym, że kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. 

Prezydent ocenił również,  że kolej jest w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kolej miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne. Jest jedną ze strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – ma także znaczenie militarne, polityczne i międzynarodowe. Będzie miała ogromne znaczenie dla kształtowania polityki, ma i będzie miała ogromne znaczenie dla zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę. 

Prezydent ocenił również, że kolej znajduje się w awangardzie elektromobilności i polityki proklimatycznej. Dodał, że z tego m.in. powodu perspektywy dla rozwoju kolei są bardzo optymistyczne i dalece bardziej obiecujące niż transportu samochodowego.

- We wcześniejszych latach kolej przeżywała regres, ale po 2015 r. rozpędza się do przodu – zauważył prezydent. – I mam nadzieję, że nikt tego kierunku nie zdoła zatrzymać - tego życzę wszystkim uczestnikom Kongresu. Nasza kolej będzie zwiększała swoje znaczenie min. w kontekście rozwijania koncepcji Trójmorza, która ma w ramach UE przyspieszyć rozwój naszej części Europy, wciąż mniej rozwiniętej gospodarczo niż „stara” część Unii. Chcemy w tym celu rozwijać m.in. szybkie i komfortowe transportowe połączenia kolejowe na osi północ-południe - z rejonu Bałtyku, po Morze Czarne i Adriatyk.

Po to, by maksymalnie skrócić czas podróży z Warszawy do Sofii i Aten, nie tylko drogami lądowymi czy samolotami. Mamy też ambicje rozbudowy naszych portów bałtyckich, zwłaszcza w Gdańsku i w Gdyni. Do tego celu potrzebujemy także poszerzenia możliwości funkcjonowania transportu kolejowego, by z portów w miarę szybko i bezpiecznie transportować ładunki w głąb lądu dostarczane do portów. To pozwoli stworzyć w naszym kraju hub transportowy, ważny na mapie nie tylko naszej części Europy.

Prezydent zwracał też uwagę na znaczenie walki z tzw. wykluczeniem transportowym. – W poprzednich latach, po 1989 r. wiele miast w Polsce zostało pozbawionych połączeń kolejowych wskutek ich likwidacji. Chciałbym, by te miejscowości odzyskały te połączenia, a także by powstawały nowe trasy – dodał prezydent Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…