Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik wziął udział w odprawie z komendantami wojewódzkimi PSP oraz komendantami szkół pożarnictwa.

Podczas spotkania wiceszef MSWiA przedstawił swoje oczekiwania w kwestii przyszłej współpracy z komendantami wojewódzkimi. Zaprezentował również planowane zmiany dotyczące całej formacji i służby strażaków.

W trakcie spotkania wiceszef MSWiA powiedział, że obecnie w resorcie prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązania, które będzie motywowało doświadczonych funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie, pomimo nabycia uprawnień emerytalnych. - Będzie się to wiązało z dodatkowym świadczeniem pieniężnym - działać będzie na zasadzie dobrowolności i wyboru, a nie przymusu – dodał wiceminister. 

Maciej Wąsik zapowiedział także wprowadzenie zmian dotyczących ochrony prawnej funkcjonariuszy. Jak zaznaczył, „w resorcie trwają również prace nad wprowadzeniem także dla strażaków świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie, gdy pełnią oni długotrwałą służbę w związku z działaniami ratowniczo-gaśniczymi”. Wiceszef MSWiA przypomniał też, że od nowego roku funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto (wraz z nagrodą roczną).

Podczas odprawy wiceminister zaznaczył, że ostatnie cztery lata – w trakcie których realizowano Program Modernizacji Służb Mundurowych –  były dobrym czasem dla straży pożarnej. Wiceszef MSWiA powiedział, że oczekiwaniem kierownictwa resortu jest dalszy rozwój formacji i racjonalne zakupy sprzętu. – Minister Mariusz Kamiński liczy na PSP. Wierzy, że dzięki ciężkiej pracy jeszcze bardziej wzmocnicie Państwo dotychczasowe wysokie zaufanie społeczne – powiedział wiceminister. 

Jak dodał, niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców jest pogłębianie współpracy PSP z Ochotniczą Strażą Pożarną.

Na zakończenie spotkania wiceszef MSWiA polecił również komendantom, aby sprawnie współpracowali z lekarzami weterynarii w kontekście walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), o ile wsparcie straży pożarnej będzie konieczne.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…