Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik wziął udział w odprawie z komendantami wojewódzkimi PSP oraz komendantami szkół pożarnictwa.

Podczas spotkania wiceszef MSWiA przedstawił swoje oczekiwania w kwestii przyszłej współpracy z komendantami wojewódzkimi. Zaprezentował również planowane zmiany dotyczące całej formacji i służby strażaków.

W trakcie spotkania wiceszef MSWiA powiedział, że obecnie w resorcie prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązania, które będzie motywowało doświadczonych funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie, pomimo nabycia uprawnień emerytalnych. - Będzie się to wiązało z dodatkowym świadczeniem pieniężnym - działać będzie na zasadzie dobrowolności i wyboru, a nie przymusu – dodał wiceminister. 

Maciej Wąsik zapowiedział także wprowadzenie zmian dotyczących ochrony prawnej funkcjonariuszy. Jak zaznaczył, „w resorcie trwają również prace nad wprowadzeniem także dla strażaków świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie, gdy pełnią oni długotrwałą służbę w związku z działaniami ratowniczo-gaśniczymi”. Wiceszef MSWiA przypomniał też, że od nowego roku funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto (wraz z nagrodą roczną).

Podczas odprawy wiceminister zaznaczył, że ostatnie cztery lata – w trakcie których realizowano Program Modernizacji Służb Mundurowych –  były dobrym czasem dla straży pożarnej. Wiceszef MSWiA powiedział, że oczekiwaniem kierownictwa resortu jest dalszy rozwój formacji i racjonalne zakupy sprzętu. – Minister Mariusz Kamiński liczy na PSP. Wierzy, że dzięki ciężkiej pracy jeszcze bardziej wzmocnicie Państwo dotychczasowe wysokie zaufanie społeczne – powiedział wiceminister. 

Jak dodał, niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców jest pogłębianie współpracy PSP z Ochotniczą Strażą Pożarną.

Na zakończenie spotkania wiceszef MSWiA polecił również komendantom, aby sprawnie współpracowali z lekarzami weterynarii w kontekście walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), o ile wsparcie straży pożarnej będzie konieczne.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…