Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wieża kontroli lotów w Pyrzowicach

Na Międzynarodowym Lotnisku Katowice – Pyrzowice odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego połączone z otwarciem nowej wieży kontroli ruchu przy tym lotnisku. W wydarzeniu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- W ostatnim czasie odnotowujemy znaczące przyrosty liczby pasażerów oraz operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej – powiedział minister. - Zmiany te wynikają z jednej strony z wciąż rosnącego popytu a z drugiej z rozwoju oferty przewoźników lotniczych, w tym szczególnie naszego narodowego przewoźnika LOT. Polacy coraz częściej wybierają samolot jako najlepszy i najbezpieczniejszy środek transportu.

Dzisiejsza uroczystość związana z uruchomieniem nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach, jest dowodem na to, że realizowane inwestycje przyczyniają się do ustawicznego podnoszenia jakości transportu w naszym kraju. Jest to także oznaka doskonałej współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nadzorowanej przez Ministerstwo Infrastruktury z zarządzającym portem lotniczym Katowice – Pyrzowice – dodał min. Adamczyk.

- Serdeczne gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do osiągania celów związanych z zapewnieniem bezpiecznej, efektywnej żeglugi powietrznej w polskiej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie lotnisku życzę dalszego dynamicznego wzrostu liczby obsłużonych pasażerów oraz realizacji usług związanych z transportem lotniczym na najwyższym poziomie z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa i jakości – zakończył Adamczyk.

Wieża kontroli lotniska Katowice – Pyrzowice to obecnie najwyższy i najnowocześniejszy taki obiekt w kraju i jednocześnie jeden z najnowszych tego typu obiektów w Europie. Ma 46 m wysokości, a sala kontrolerów umiejscowiona na 41 metrze to obecnie najwyżej położona sala operacyjna w kraju. Koszt obiektu wyniósł ponad 25 mln zł. W planie na lata 2020-2024 PAŻP zabiega o 1,3 mld zł na inwestycje (rozwój infrastruktury oraz systemów).

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…