Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wieża kontroli lotów w Pyrzowicach

Na Międzynarodowym Lotnisku Katowice – Pyrzowice odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego połączone z otwarciem nowej wieży kontroli ruchu przy tym lotnisku. W wydarzeniu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- W ostatnim czasie odnotowujemy znaczące przyrosty liczby pasażerów oraz operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej – powiedział minister. - Zmiany te wynikają z jednej strony z wciąż rosnącego popytu a z drugiej z rozwoju oferty przewoźników lotniczych, w tym szczególnie naszego narodowego przewoźnika LOT. Polacy coraz częściej wybierają samolot jako najlepszy i najbezpieczniejszy środek transportu.

Dzisiejsza uroczystość związana z uruchomieniem nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach, jest dowodem na to, że realizowane inwestycje przyczyniają się do ustawicznego podnoszenia jakości transportu w naszym kraju. Jest to także oznaka doskonałej współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nadzorowanej przez Ministerstwo Infrastruktury z zarządzającym portem lotniczym Katowice – Pyrzowice – dodał min. Adamczyk.

- Serdeczne gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do osiągania celów związanych z zapewnieniem bezpiecznej, efektywnej żeglugi powietrznej w polskiej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie lotnisku życzę dalszego dynamicznego wzrostu liczby obsłużonych pasażerów oraz realizacji usług związanych z transportem lotniczym na najwyższym poziomie z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa i jakości – zakończył Adamczyk.

Wieża kontroli lotniska Katowice – Pyrzowice to obecnie najwyższy i najnowocześniejszy taki obiekt w kraju i jednocześnie jeden z najnowszych tego typu obiektów w Europie. Ma 46 m wysokości, a sala kontrolerów umiejscowiona na 41 metrze to obecnie najwyżej położona sala operacyjna w kraju. Koszt obiektu wyniósł ponad 25 mln zł. W planie na lata 2020-2024 PAŻP zabiega o 1,3 mld zł na inwestycje (rozwój infrastruktury oraz systemów).

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…