Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kazimierz Kuberski portret

W Bukareszcie odbyło się spotkanie ministrów zatrudnienia i polityki społecznej krajów członkowskich Unii Europejskiej z udziałem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Kazimierza Kuberskiego.

Głównym tematem spotkania było zachęcanie i wspieranie aspiracji zawodowych kobiet. Dyskutowano także o poprawie równości płci na rynku pracy, godzeniu życia zawodowego z rodzinnym czy działaniach związanych z nietypowymi formami zatrudnienia.

Wiceminister Kuberski podkreślił, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce jest jedna z najniższych w UE: wynosi 7,2% na niekorzyść kobiet, podczas gdy średnia unijna to 16,2%. - Zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę lub pracę tej samej wartości jest nie tylko prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy, ale też niesie za sobą wiele korzyści – dodał Kuberski.

W jego przekonaniu jest ono wyrazem tworzenia atrakcyjnych stanowisk pracy, co przyciąga najbardziej utalentowane osoby oraz motywuje dotychczasowych pracowników.  

W kwestii nietypowych form zatrudnienia, wiceminister podkreślił, że jednym z priorytetów rządu polskiego jest ograniczenie stosowania umów cywilno-prawnych. Wśród wymienionych działań wskazał na oskładkowanie umów zlecenia w 2016 r., wprowadzanie minimalnej stawki godzinowej w 2017 r., umożliwienie (z początkiem 2019 r.) osobom zatrudnionym w oparciu o niestandardowe umowy zrzeszanie się w związkach zawodowych.

- Aby działania promujące równe szanse kobiet i mężczyzn były skuteczne, muszą być wielowymiarowe – podkreślił wiceminister w kontekście przyszłej strategii UE po 2020 r. - Ważna jest zmiana filozofii w zarządzaniu wydatkami społecznymi, a także przejście od polityki reagowania na problemy społeczne, w stronę przeciwdziałania tym problemom. Jednocześnie w działaniach należy uwzględniać czynniki społeczne i kulturowe danego kraju - zakończył.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…