Głównym tematem spotkania było zachęcanie i wspieranie aspiracji zawodowych kobiet. Dyskutowano także o poprawie równości płci na rynku pracy, godzeniu życia zawodowego z rodzinnym czy działaniach związanych z nietypowymi formami zatrudnienia.
Wiceminister Kuberski podkreślił, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce jest jedna z najniższych w UE: wynosi 7,2% na niekorzyść kobiet, podczas gdy średnia unijna to 16,2%. - Zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę lub pracę tej samej wartości jest nie tylko prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy, ale też niesie za sobą wiele korzyści – dodał Kuberski.
W kwestii nietypowych form zatrudnienia, wiceminister podkreślił, że jednym z priorytetów rządu polskiego jest ograniczenie stosowania umów cywilno-prawnych. Wśród wymienionych działań wskazał na oskładkowanie umów zlecenia w 2016 r., wprowadzanie minimalnej stawki godzinowej w 2017 r., umożliwienie (z początkiem 2019 r.) osobom zatrudnionym w oparciu o niestandardowe umowy zrzeszanie się w związkach zawodowych.
- Aby działania promujące równe szanse kobiet i mężczyzn były skuteczne, muszą być wielowymiarowe – podkreślił wiceminister w kontekście przyszłej strategii UE po 2020 r. - Ważna jest zmiana filozofii w zarządzaniu wydatkami społecznymi, a także przejście od polityki reagowania na problemy społeczne, w stronę przeciwdziałania tym problemom. Jednocześnie w działaniach należy uwzględniać czynniki społeczne i kulturowe danego kraju - zakończył.