Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Pandemia COVID-19 zwiększa znaczenie formatów współpracy regionalnej, zarówno formalnych jak V4, czy też mniej formalnych, do których należy Inicjatywa Trójmorza - podkreślił Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, podczas Forum Strategicznego w Bled.

W trakcie panelu ministrów spraw zagranicznych szef polskiego MSZ przedstawił polską ocenę dotychczasowej współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej w kontekście pandemii COVID-19. Rozmawiano o wyzwaniach związanych ze zwalczaniem jej negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, a także o wnioskach, jakie powinny wyciągnąć z pandemii zarówno poszczególne państwa jak i cała Unia Europejska.

Na marginesie wydarzenia minister Zbigniew Rau spotkał się ze swoim słoweńskim odpowiednikiem Anže Logarem. Ministrowie omówili kwestie związane z dwustronną współpracą polityczną i gospodarczą oraz współdziałaniem na forach UE, NATO i innych organizacji międzynarodowych. 

Polski minister podkreślił, że Warszawa liczy na dalszą bliską współpracę z rządem premiera Janeza Janšy, której skuteczność pokazał sukces, jaki nasze państwa osiągnęły podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej poświęconego negocjacjom nowych Wieloletnich Ram Finansowych i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w najbliższym sąsiedztwie UE. 

- Uważamy, że jak najszybciej powinno nastąpić rozpoczęcie dialogu władz białoruskich z przedstawicielami społeczeństwa białoruskiego na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego – zaznaczył minister Rau. -  Wyraziliśmy zdecydowane poparcie dla europejskich aspiracji państw Bałkanów Zachodnich i podkreślamy potrzebę jak najszybszego faktycznego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - dodał. 

Ministrowie podkreślili chęć dalszego wzmacniania relacji dwustronnych, również w kontekście przygotowań do słoweńskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 lipca 2021 roku.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…