Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Pandemia COVID-19 zwiększa znaczenie formatów współpracy regionalnej, zarówno formalnych jak V4, czy też mniej formalnych, do których należy Inicjatywa Trójmorza - podkreślił Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, podczas Forum Strategicznego w Bled.

W trakcie panelu ministrów spraw zagranicznych szef polskiego MSZ przedstawił polską ocenę dotychczasowej współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej w kontekście pandemii COVID-19. Rozmawiano o wyzwaniach związanych ze zwalczaniem jej negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, a także o wnioskach, jakie powinny wyciągnąć z pandemii zarówno poszczególne państwa jak i cała Unia Europejska.

Na marginesie wydarzenia minister Zbigniew Rau spotkał się ze swoim słoweńskim odpowiednikiem Anže Logarem. Ministrowie omówili kwestie związane z dwustronną współpracą polityczną i gospodarczą oraz współdziałaniem na forach UE, NATO i innych organizacji międzynarodowych. 

Polski minister podkreślił, że Warszawa liczy na dalszą bliską współpracę z rządem premiera Janeza Janšy, której skuteczność pokazał sukces, jaki nasze państwa osiągnęły podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej poświęconego negocjacjom nowych Wieloletnich Ram Finansowych i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w najbliższym sąsiedztwie UE. 

- Uważamy, że jak najszybciej powinno nastąpić rozpoczęcie dialogu władz białoruskich z przedstawicielami społeczeństwa białoruskiego na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego – zaznaczył minister Rau. -  Wyraziliśmy zdecydowane poparcie dla europejskich aspiracji państw Bałkanów Zachodnich i podkreślamy potrzebę jak najszybszego faktycznego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - dodał. 

Ministrowie podkreślili chęć dalszego wzmacniania relacji dwustronnych, również w kontekście przygotowań do słoweńskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 lipca 2021 roku.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…