Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ognisk i przypadków zjadliwej ptasiej grypy oraz ASF w województwie zachodniopomorskim - to tematy posiedzenia sztabu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Obradom przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenia w zwalczaniu grypy ptaków i ASF. 

- Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z bezpośredniego udziału krajowego kierownictwa inspekcji weterynaryjnej w rozwiązywaniu problemów lokalnych w terenie - podkreślił sekretarz stanu Szymon Giżyński.

Zauważył, że takim pozytywnym przykładem jest walka z ASF na Lubelszczyźnie i w woj. podkarpackim. Świadomość w małych gospodarstwach rolnych hodujących po kilka sztuk zwierząt jest zupełnie inna niż u dużych producentów trzody chlewnej. 

- Zbierane w terenie doświadczenia, kapitał wypracowanych decyzji był potem przekazywany przez Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępcę. Zawsze gdy zaistniało w niepokojącej skali i rozwojowe zagrożenie, tam wszędzie jechali i na miejscu kierowali akcją - podkreślił Giżyński.

Zapewnił także, iż ten kapitał wiedzy przywieziony został także do województwa zachodniopomorskiego. - Oczywiście każde województwo ma swoją specyfikę - powiedział Giżyński. - Trzeba przyjrzeć się spokojnie wszystkiemu na miejscu, przedyskutować, wymienić uwagi. Przyjechaliśmy z gotowymi pomysłami, chcemy przyjrzeć się wszystkiemu spokojnie i rzeczowo, ale zdecydowanie. 

Wiceminister podkreślił, że potrzebna jest także dyskusja i konfrontacja z lokalnym doświadczeniem oraz rozpoznaniem warunków i możliwości na miejscu, stąd nasza wizyta w zachodniopomorskim. 

- Potwierdzamy dobrą współpracę Wojewody, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz całego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie zwalczania grypy ptaków i ASF, na obszarze Zachodniego Pomorza. Z naszej strony, ministerstwa i Głównego Lekarza Weterynarii - przyjechaliśmy również z przygotowanymi pomysłami i rekomendacjami, których wdrożenie będziemy monitorować - podsumował sekretarz stanu Szymon Giżyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…