Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ognisk i przypadków zjadliwej ptasiej grypy oraz ASF w województwie zachodniopomorskim - to tematy posiedzenia sztabu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Obradom przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenia w zwalczaniu grypy ptaków i ASF. 

- Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z bezpośredniego udziału krajowego kierownictwa inspekcji weterynaryjnej w rozwiązywaniu problemów lokalnych w terenie - podkreślił sekretarz stanu Szymon Giżyński.

Zauważył, że takim pozytywnym przykładem jest walka z ASF na Lubelszczyźnie i w woj. podkarpackim. Świadomość w małych gospodarstwach rolnych hodujących po kilka sztuk zwierząt jest zupełnie inna niż u dużych producentów trzody chlewnej. 

- Zbierane w terenie doświadczenia, kapitał wypracowanych decyzji był potem przekazywany przez Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępcę. Zawsze gdy zaistniało w niepokojącej skali i rozwojowe zagrożenie, tam wszędzie jechali i na miejscu kierowali akcją - podkreślił Giżyński.

Zapewnił także, iż ten kapitał wiedzy przywieziony został także do województwa zachodniopomorskiego. - Oczywiście każde województwo ma swoją specyfikę - powiedział Giżyński. - Trzeba przyjrzeć się spokojnie wszystkiemu na miejscu, przedyskutować, wymienić uwagi. Przyjechaliśmy z gotowymi pomysłami, chcemy przyjrzeć się wszystkiemu spokojnie i rzeczowo, ale zdecydowanie. 

Wiceminister podkreślił, że potrzebna jest także dyskusja i konfrontacja z lokalnym doświadczeniem oraz rozpoznaniem warunków i możliwości na miejscu, stąd nasza wizyta w zachodniopomorskim. 

- Potwierdzamy dobrą współpracę Wojewody, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz całego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie zwalczania grypy ptaków i ASF, na obszarze Zachodniego Pomorza. Z naszej strony, ministerstwa i Głównego Lekarza Weterynarii - przyjechaliśmy również z przygotowanymi pomysłami i rekomendacjami, których wdrożenie będziemy monitorować - podsumował sekretarz stanu Szymon Giżyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…