Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Soki i owoce na stole

Jak miecz Damoklesa wisi nad polskimi sadownikami i producentami napojów owocowych groźba wprowadzenia na nie nowych – znacznie wyższych stawek VAT.

Według projektu nowej tzw. matrycy VAT autorstwa ministerstwa finansów napoje z co najmniej 20-proc. zawartością soku owocowego zostałyby obłożone tym podatkiem, tyle, że w wysokości zwiększonej z obecnych 5 do 23 proc.

Nowa matryca VAT

Na szczęście dla producentów owoców i napojów, mocno protestujących wobec tego pomysłu, projekt tak znaczącej podwyżki VAT został wycofany z dalszego procedowania w Sejmie.

Czy stało się tak z powodu interwencji samego prezesa PiS, niechcącego otwierać kolejnego frontu walki w coraz bardziej gorącej atmosferze kampanii przed wyborami do europarlamentu i Sejmu - tego do końca nie wiemy. Wiadomo jednak, że decyzja w tej sprawie nie została odsunięta na tzw. święty nigdy.

Bowiem, jak informuje Rzeczpospolita premier Morawiecki zapowiedział: - matryca VAT wróci, i to bardzo szybko. Może jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co więcej: - Jeszcze raz przyjrzymy się stawkom na napoje owocowe czy nektary i zastanowimy się jak rozwiązać tę kwestię – dodał premier.

Ponoć, wg Rz, gdyby resort finansów pozostawił VAT na napoje na dotychczasowym poziomie, podwyżce stawki uległaby cena drewna kominkowego. Tak czy inaczej ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, a obawy sadowników i producentów pozostały. Choć trzeba przyznać, że ich racje zyskały wsparcie ministerstwa rolnictwa oraz posłów sejmowej komisji rolnictwa – i to niezależnie od barw politycznych.

Wyższy VAT uderza w sadowników

Sami sadownicy wyrazili swój pogląd na sprawę w komentarzu Juliusza Pawlaka, prezesa Krajowej Unii Producentów Soków: „Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a więc aż o 18 proc.) polski rząd godzi się na katastrofę sadowników. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że napoje owocowe z wysoką zawartością soku mają olbrzymi udział w strukturze spożycia, w porównaniu do analogicznych produktów tej kategorii. Wynosi on aktualnie 50 proc. Nie możemy zgodzić się z argumentami rządu, że w rezultacie nowej matrycy VAT, konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. lub nektary”.

Pogląd ten potwierdza zresztą sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla „Super Expressu”.

W ankiecie pytani mieli odpowiedzieć na pytania:  Co zrobią Polacy, jeśli wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych?

Odpowiedzi były następujące: ograniczą ich spożycie - 41 proc.; zastąpią napoje owocowe tańszymi - gazowanymi - 28 proc.; będą pić tyle samo, mimo wyższej ceny – 17 proc.; przestaną je pić – 6 proc.; trudno powiedzieć - 8 proc.

Pozostaje więc oczekiwać na spodziewaną, jak widać nie tylko przez branżę sadowników i producentów napojów, zmianę dotychczas nieprzejednanego stanowiska resortu finansów i wycofanie się z nieracjonalnego pomysłu horrendalnej podwyżki VAT na napoje owocowe. Pani Minister Czerwińska niech nie zwleka. Czas biegnie nieubłaganie!

 

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…