Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Soki i owoce na stole

Jak miecz Damoklesa wisi nad polskimi sadownikami i producentami napojów owocowych groźba wprowadzenia na nie nowych – znacznie wyższych stawek VAT.

Według projektu nowej tzw. matrycy VAT autorstwa ministerstwa finansów napoje z co najmniej 20-proc. zawartością soku owocowego zostałyby obłożone tym podatkiem, tyle, że w wysokości zwiększonej z obecnych 5 do 23 proc.

Nowa matryca VAT

Na szczęście dla producentów owoców i napojów, mocno protestujących wobec tego pomysłu, projekt tak znaczącej podwyżki VAT został wycofany z dalszego procedowania w Sejmie.

Czy stało się tak z powodu interwencji samego prezesa PiS, niechcącego otwierać kolejnego frontu walki w coraz bardziej gorącej atmosferze kampanii przed wyborami do europarlamentu i Sejmu - tego do końca nie wiemy. Wiadomo jednak, że decyzja w tej sprawie nie została odsunięta na tzw. święty nigdy.

Bowiem, jak informuje Rzeczpospolita premier Morawiecki zapowiedział: - matryca VAT wróci, i to bardzo szybko. Może jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co więcej: - Jeszcze raz przyjrzymy się stawkom na napoje owocowe czy nektary i zastanowimy się jak rozwiązać tę kwestię – dodał premier.

Ponoć, wg Rz, gdyby resort finansów pozostawił VAT na napoje na dotychczasowym poziomie, podwyżce stawki uległaby cena drewna kominkowego. Tak czy inaczej ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, a obawy sadowników i producentów pozostały. Choć trzeba przyznać, że ich racje zyskały wsparcie ministerstwa rolnictwa oraz posłów sejmowej komisji rolnictwa – i to niezależnie od barw politycznych.

Wyższy VAT uderza w sadowników

Sami sadownicy wyrazili swój pogląd na sprawę w komentarzu Juliusza Pawlaka, prezesa Krajowej Unii Producentów Soków: „Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a więc aż o 18 proc.) polski rząd godzi się na katastrofę sadowników. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że napoje owocowe z wysoką zawartością soku mają olbrzymi udział w strukturze spożycia, w porównaniu do analogicznych produktów tej kategorii. Wynosi on aktualnie 50 proc. Nie możemy zgodzić się z argumentami rządu, że w rezultacie nowej matrycy VAT, konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. lub nektary”.

Pogląd ten potwierdza zresztą sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla „Super Expressu”.

W ankiecie pytani mieli odpowiedzieć na pytania:  Co zrobią Polacy, jeśli wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych?

Odpowiedzi były następujące: ograniczą ich spożycie - 41 proc.; zastąpią napoje owocowe tańszymi - gazowanymi - 28 proc.; będą pić tyle samo, mimo wyższej ceny – 17 proc.; przestaną je pić – 6 proc.; trudno powiedzieć - 8 proc.

Pozostaje więc oczekiwać na spodziewaną, jak widać nie tylko przez branżę sadowników i producentów napojów, zmianę dotychczas nieprzejednanego stanowiska resortu finansów i wycofanie się z nieracjonalnego pomysłu horrendalnej podwyżki VAT na napoje owocowe. Pani Minister Czerwińska niech nie zwleka. Czas biegnie nieubłaganie!

 

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…