Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas swojej ostatniej konferencji prasowej odchodzący z rządu minister Henryk Kowalczyk podsumował swoją dotychczasową pracę w Ministerstwie Środowiska. Minister wskazał zadania i priorytety, które udało się zrealizować podczas 675 dni kierowania resortem środowiska.

- Uważam, że udało nam się rozwiązać wiele ważnych kwestii. Przede wszystkim musiałem załagodzić temat Puszczy Białowieskiej oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Ostatecznie Puszcza ma zapewnioną właściwą ochronę i oczekujemy na uwagi do nowych aneksów z UNESCO. To duży krok – powiedział minister Kowalczyk.

- Przy okazji nowelizacji Prawa łowieckiego stanęliśmy po stronie poszkodowanych rolników, a dodatkowo przeprowadziliśmy głębokie zmiany strukturalne i pokoleniowe w PZŁ poprzez pełną dekomunizację - dodał minister.

Przypomniał także o uruchomionych ogromnych środkach finansowych na poprawę jakości powietrza w Polsce w szczególności m.in. poprzez programy „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”. - W sumie to ponad 100 mld zł przeznaczone nie tylko na przeprowadzenie termomodernizacji i wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny sprzęt, ale także na inwestycję w fotowoltaikę, czyli odnawialne źródła energii – mówił Kowalczyk.

Minister podkreślił, że należy także pamiętać o uldze podatkowej na podstawie, której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców. Dokładna liczba osób korzystających z ulgi termomodernizacyjnej w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r. po rozliczeniu PIT.

Minister zwrócił także uwagę, że od 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu. - Obniżyliśmy poziomy alarmowania o smogu o połowę, dzięki temu Polacy będą ostrzegani częściej o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu – dodał.

COP24

W grudniu 2018 r. Polska, już po raz trzeci, była gospodarzem globalnego szczytu dotyczącego polityki klimatycznej – konferencji COP24. W wydarzeniu wzięło udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata. - W trakcie szczytu COP24 przyjęliśmy Pakiet katowicki wdrażający Porozumienie paryskie, które zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, a także tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata - powiedział minister środowiska.

Ochrona środowiska nierozerwalnie związana jest również z podnoszeniem standardów pracy oraz jakości życia mieszkańców terenów wiejskich. Mając to na uwadze, resort środowiska przekierował milionowe środki pochodzące z NFOŚiGW na wsparcie rolników. - Usuwanie folii rolniczych, czy regeneracja  środowiskowa gleb poprzez ich wapnowanie to tylko część programów Narodowego Funduszu, które skierowane są bezpośrednio do gospodarstw rolnych. Chcieliśmy pokazać, że można skutecznie połączyć ochronę środowiska z rolnictwem - podkreślił minister. 

W 2018 r., dostrzegając pilną potrzebę uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami w kraju, resort środowiska przygotował pakiet zmian legislacyjnych, które ograniczyły szarą strefę. - Zreformowaliśmy w całości Inspekcję Ochrony Środowiska. Obecnie inspektorzy mogą wykonywać kontrole w systemie całodobowym bez uprzedniej zapowiedzi. Wprowadziliśmy także obowiązek prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsc składowania odpadów - przypomniał Kowalczyk.

- Kluczową kwestią było wprowadzenie całkowitego zakazu przywozu wszystkich rodzajów odpadów przeznaczonych do procesów unieszkodliwiania – dodał.

- Od teraz stawki za odbiór segregowanych odpadów mogą być niższe. Daliśmy takie możliwości, nagradzając chociażby osoby prowadzące przydomowe kompostowniki – powiedział minister. - Uważam, że w pełni wykorzystaliśmy te niemal dwa lata wytężonej pracy na rzecz ochrony środowiska. Nie tylko udało nam się rozwiązać wiele problemów, ale także wprowadziliśmy mechanizmy systemowe, które będą funkcjonowały przez lata, a ich pozytywne skutki odczują w niedługim czasie wszyscy obywatele”– podsumował Kowalczyk. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Ważnym elementem strategii Orlenu inwestycje rozwojowe i akwizycje

​PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN Orlen, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Więcej…

Postrzegamy Japonię jako istotnego partnera

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury, transportu i gospodarki przestrzennej Naoki Fujiim omówiono perspektywy polsko-japońskiego partnerstwa przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Photo by Eddi Aguirre on Unsplash

- Chcemy, aby ta wizyta koncentrowała się przede wszystkim na gospodarczych aspektach naszej współpracy i prowadziła do otwarcia nowych rozdziałów naszej bilateralnej agendy – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem Norihiro Nakayamą.

Więcej…

Minister Michał Kurtyka przewodniczył MAE w Paryżu

Farma paneli słonecznych z lotu ptaka
Transformacja energetyczna jest niezbędna, ale aby mogła się udać, musi być sprawiedliwa. Photo by Andreas Gücklhorn on Unsplash

Określenie priorytetów pracy i analityki Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na kolejne dwa lata, a także zestawienie priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów to główny cel posiedzenia Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkanie odbywało się 5-6 grudnia 2019 r. w Paryżu. 

Więcej…

Dla branży transportowej nadchodzi czas zawirowań

Parking dla TIR-ów widziany z lotu ptaka
Branża transportowa od początku XXI wieku była drugą najszybciej rozwijającą się branżą pod względem wytwarzanej wartości dodanej brutto - ponad 8 proc. średniorocznie. Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash

Branża transportowo-logistyczna jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To ponad 150 tys. podmiotów dających pracę ponad 800 tys. ludziom i generujących łącznie ponad 270 mld zł obrotów.

Więcej…

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

Komin kopcący na dachu domu
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową jest coraz ważniejszym partnerem w walce o Czyste Powietrze – mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK

Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie.

Więcej…