Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ministerstwo Finansów przedstawia do konsultacji kolejny pakiet ulg dla biznesu. Ulga IPO będzie wspierać proces poszukiwania kapitału w ramach pierwszej emisji na giełdzie.

Estoński CIT 2.0. to druga faza wdrożenia w Polsce rozwiązań, które łączą korzystne warunki opodatkowania z niskimi kosztami obsługi podatku.

Ulga na konsolidację pomoże w restrukturyzacji firm po pandemii. Będą też ułatwienia w tworzeniu i funkcjonowaniu PGK, czyli atrakcyjnej formy rozliczenia dla grup spółek. Jednym z elementów pakietu poddanego prekonsultacjom są rozwiązanie dla firm, które chcą wejść na giełdę i dla tych, którzy w giełdowego debiutanta będą inwestowali.

- Ulga na IPO pomoże firmom w podjęciu decyzji o wejściu na giełdę. To skuteczny sposób na znalezienie dodatkowych środków na rozwój. Wejście na giełdę oznacza jednak koszty związane z przekształceniem organizacji, opracowaniem oferty czy działaniami marketingowymi. Takie wydatki zostaną wliczone w koszty w 150%. Ulga na IPO jest w Polsce bardzo potrzebna, bo potencjał giełdy nie jest wystarczająco wykorzystany przez mniejszy biznes - mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Od stycznia przyszłego roku, każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, będzie mogła wybrać rozliczenie na zasadach Estońskiego CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Będzie to możliwe, ponieważ w drugiej fazie wdrażania w Polsce tego rozwiązania, zniesiony zostanie wymagany do tej pory limit przychodów firmy na poziomie 100 mln zł.

- Od stycznia przyszłego roku w Polsce funkcjonować będzie Estoński CIT 2.0. Zlikwidujemy 3 z 5 warunków wejścia w ten sposób opodatkowania. Nie wystąpi również konieczność zapłaty podatku w momencie wejścia do systemu estońskiego. Wcześniej mogła ona wynikać z korekty wyniku finansowego. Proponujemy, żeby był on płacony jedynie jeśli firma zdecyduje się na bardzo szybkie wyjście z ryczałtu. Jeśli zostanie nim przez 4 lata, podatku nie zapłaci, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygaśnie. Co ważne, podatku na wejściu nie zapłacą również jednoosobowe działalności gospodarcze, które przekształcą się w spółkę kapitałową - zaznacza Jan Sarnowski.

W ramach propozycji skierowanych do sektora MŚP, na prekonsultacje trafia też projekt wspierający łączenie firm (ich konsolidację).

- Upadłość firmy, która doświadcza przejściowych problemów, może skutkować stratami nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale również dla jego pracowników i całego otoczenia biznesowego. Fuzja połączona z częściową restrukturyzacją przyniesie korzyści i firmom i rynkowi. Firmy potrzebują wsparcia, które pozwolą im sprawnie przeprowadzić procesy konsolidacyjne. Stąd propozycja ulgi – wyjaśnia wiceminister Sarnowski.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…