Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego unikanie płacenia podatków kosztuje UE 170 mld euro rocznie - minister finansów Tadeusz Kościński, podczas posiedzenia Eurogrupy w rozszerzonym składzie i spotkaniu Rady ECOFIN.

Wśród tematów omawianych na spotkaniu Rady ECOFIN znalazły się m.in wyniki przeglądu ram zarządzania gospodarczego, wytyczne do budżetu UE na 2021 r., konkluzje ws. zmian na unijnej liście jurysdykcji, które nie współpracują dla celów podatkowych.

Szef MF wziął również udział w seminarium w Instytucie Bruegel nt. przyszłości opodatkowania w UE i solidarności podatkowej.

- Nieuczciwe praktyki podatkowe należą do najpilniejszych wyzwań biznesowych i gospodarczych naszych czasów – powiedział minister Kościński w trakcie wykładu.

- Wedługg szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego unikanie płacenia podatków kosztuje UE 170 mld euro rocznie. Dlatego solidarność to słowo klucz mojego wystąpienia. Polska skutecznie walczy z przestępczością podatkową, korzystając m.in z nowoczesnych technologii, ale całkowitego sukcesu nie odniesiemy sami. Tu zaczyna się europejska solidarność. Polska zaproponowała europejski sojusz na rzecz zwalczania oszustw związanych z VAT. UE potrzebuje przyspieszonej wymiany technologii, wiedzy i najlepszych praktyk. Rozwiązania, które działają w Warszawie, sprawdzą się też w Rzymie, Madrycie czy Paryżu - dodał Kościński.

Minister finansów nawiązał do inicjatywy polskiego rządu dot. konieczności pogłębienia dwustronnej współpracy między państwami UE, w szczególności wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT. Stanowi ona realizację programu zacieśniania współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, zainicjowanego latem 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…