Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wielopiętrowy budynek mieszkalny z drzewami i krzewami na każdym balkonie.

„Investment platforms to support smart cities and islands in Europe” to tytuł i temat przewodni konferencji zorganizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny i chorwackie ministerstwo rozwoju regionalnego. Nasz kraj reprezentowała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska.

- W Polsce koncepcja smart cities realizowana jest przy silnym wsparciu regionalnych i krajowych programów polityki spójności. Projekty współfinansowane z tych funduszy przyczyniają się do budowania ośrodków miejskich przyjaznych  zarówno mieszkańcom jaki i środowisku – mówiła minister Małgorzata Zielińska.

Minister przybliżyła ideę zainicjowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.  

- Projekt skierowany jest do samorządów - wyjaśniła. - Jego głównym celem jest wsparcie w tworzeniu wysokiej jakości przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań. Konkurs ma także drugi wymiar – społeczny, umożliwia mieszkańcom tworzenie własnych innowacyjnych pomysłów przyczyniających się do powstania smart cities - powiedziała minister Zielińska i dodała: - W wyniku dwuetapowego konkursu dofinansowanie otrzyma 25 projektów o łącznej wartości dotacji ponad 40 mln zł.

Wiceminister Zielińska podsumowała także dotychczasowe wykorzystanie środków z Europejskiego Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) przez Polskę.

- Polska jest w czołówce państw wykorzystujących środki z EFIS. Cieszy nas fakt, że do tej pory zatwierdzono 37 dużych polskich projektów o wartości około 10 mld euro. Większość z nich jest w sektorze energii i transportu. Już 25 z tych inwestycji ma podpisane umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – podsumowała minister Małgorzata Zielińska.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…