Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wielopiętrowy budynek mieszkalny z drzewami i krzewami na każdym balkonie.

„Investment platforms to support smart cities and islands in Europe” to tytuł i temat przewodni konferencji zorganizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny i chorwackie ministerstwo rozwoju regionalnego. Nasz kraj reprezentowała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska.

- W Polsce koncepcja smart cities realizowana jest przy silnym wsparciu regionalnych i krajowych programów polityki spójności. Projekty współfinansowane z tych funduszy przyczyniają się do budowania ośrodków miejskich przyjaznych  zarówno mieszkańcom jaki i środowisku – mówiła minister Małgorzata Zielińska.

Minister przybliżyła ideę zainicjowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.  

- Projekt skierowany jest do samorządów - wyjaśniła. - Jego głównym celem jest wsparcie w tworzeniu wysokiej jakości przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań. Konkurs ma także drugi wymiar – społeczny, umożliwia mieszkańcom tworzenie własnych innowacyjnych pomysłów przyczyniających się do powstania smart cities - powiedziała minister Zielińska i dodała: - W wyniku dwuetapowego konkursu dofinansowanie otrzyma 25 projektów o łącznej wartości dotacji ponad 40 mln zł.

Wiceminister Zielińska podsumowała także dotychczasowe wykorzystanie środków z Europejskiego Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) przez Polskę.

- Polska jest w czołówce państw wykorzystujących środki z EFIS. Cieszy nas fakt, że do tej pory zatwierdzono 37 dużych polskich projektów o wartości około 10 mld euro. Większość z nich jest w sektorze energii i transportu. Już 25 z tych inwestycji ma podpisane umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – podsumowała minister Małgorzata Zielińska.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…