Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wykorzystanie potencjału Śląska, a także korzyści z transformacji źródeł wytwarzania energii opartych na wodorze to główny temat spotkania, inicjującego powołanie Śląskiej Doliny Wodorowej.

W wydarzeniu, które odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił wiceminister Zyska, działania podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska służą transformacji całej polskiej gospodarki w kierunku innowacyjności i neutralności klimatycznej.

- Przyjęta w lutym br. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” wytyczyła jasną wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej i wspiera realizację potrzeb gospodarczych. W PEP2040 po raz pierwszy znalazły się również zapisy dotyczące nowego rynku - rynku wodoru - powiedział.

- Polska ma ogromny potencjał do rozwoju technologii wodorowych. Jesteśmy 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru - dodał.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił także uwagę, że rola wodoru w gospodarce, a szczególne jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu, rosną.

- Wodór może zastępować paliwa kopalne w niektórych wysokoemisyjnych procesach przemysłowych. Inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu i wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, nowe miejsca pracy, a także generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki oraz wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego - zaznaczył.

Podczas spotkania wiceminister Ireneusz Zyska wskazał, że celem powstania Śląskiej Doliny Wodorowej jest wykorzystanie innowacyjnych pod względem gospodarczym i korzystnych pod względem ochrony środowiska technologii wodorowych.

- Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych opartych o wodór, jest dużym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na całym łańcuchu dostaw - podsumował.

{crossposting}