Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Logo Portu Gdynia

– Do tej pory, w ciągu ostatnich trzech lat inwestycje zrealizowane lub rozpoczęte w tym porcie opiewają na kwotę 1,2 mld zł – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na briefingu prasowym w Porcie Gdynia. Dodał, że celem jest budowa Portu Zewnętrznego i zwiększenie przeładunków.

– To jedna z tych dużych inwestycji, które realizujemy i chcemy realizować w Porcie Gdynia, łącznie z Portem Zewnętrznym. Do tej pory, w ciągu ostatnich trzech lat inwestycje zrealizowane lub rozpoczęte w tym porcie opiewają na kwotę 1,2 mld zł – mówił minister Gróbarczyk. Dodał, że w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja Portu Zewnętrznego, warta ok. 5 mld zł.

– Ten czas bezwzględnie musimy wykorzystać inwestycyjnie, po to żeby jeszcze zwiększyć możliwości przeładunkowe w polskich portach. Przede wszystkim zależy nam na utrzymaniu tych rekordowych 100 mln ton przeładunków – podkreślał szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jego zdaniem coroczne rekordy przeładunków to sygnał, by jeszcze bardziej inwestować. – Tak jak robimy to w Gdyni, tak też w innych portach, w Gdańsku oraz Szczecinie i Świnoujściu. Otwarcie dróg dostępowych od strony morza i lądu wprost wiąże się ze zwiększaniem przeładunków – mówił minister Gróbarczyk.

Zarząd Portu Gdynia poinformował również o podpisaniu umowy na przebudowę i elektryfikację prawie 7 tys. m torów kolejowych w zachodniej części portu. Wartość inwestycji to ponad 65 mln zł. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności przeładunkowej terminalu kolejowego, poprzez wprowadzanie składów całopociągowych trakcją elektryczną, bezpośrednio ze stacji Gdynia Port, na bocznicę.