Konferencja zorganizowana została przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą i dotyczyła rozwiązań, jakich kraje skandynawskie mogą dostarczyć Polsce na jej drodze do transformacji energetycznej.
Wiceminister Guibourge-Czetwertyński swoją wypowiedź rozpoczął od nakreślenia specyficznej sytuacji, w jakiej znajduje się polska energetyka.
Następnie wiceminister klimatu i środowiska odwołał się do zatwierdzonej niedawno przez Radę Ministrów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
- W ciągu najbliższych 20. lat będziemy musieli zbudować nowy system elektroenergetyczny, swoimi rozmiarami przypominający ten, który budujemy od dziesięcioleci. Powstaną w nim nowe sektory i gałęzie przemysłu, które dadzą setki tysięcy nowych miejsc pracy. Dzięki temu transformacja energetyczna Polski przebiegnie w sposób sprawiedliwy.
Odwołując się do polsko-skandynawskiej współpracy na tym polu, wiceminister Guibourge-Czetwertyński wspomniał o produkowanych w naszym kraju autobusach zeroemisyjnych.
W ciągu ostatnich lat staliśmy się europejskim liderem w tej dziedzinie i gros z polskich pojazdów eksportowanych jest właśnie do krajów Skandynawii.
{crossposting}