Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Rodzic z dzieckiem, w tle zachód słońca

Obserwując to co dzieje się w niedzielę w parkach, na szlakach górskich czy miejscowościach turystycznych trzeba przyznać, że dużo rodzin aktywnie spędza czas. Zapewne jest to również efekt programu 500 plus.

- Do każdej zmiany w naszym życiu musimy się przyzwyczaić. W przypadku zakazu handlu w niedzielę nowe zasady są wprowadzane stopniowo. Choć metoda małych kroków jest bardzo skuteczna, to w tym przypadku mamy najczęściej problem ze zorientowaniem się która to niedziela. Ta z zamkniętymi czy otwartymi sklepami – uważa Iwona Tyrna-Łojek z Wyższej Szkoły Bankowej.

Kalendarz niedziel handlowych

Od marca obowiązują przepisy dotyczące ograniczeń handlu w niedziele. W tym roku tylko w jedną niedzielę w miesiącu będzie można robić zakupy. Za złamanie przepisów można otrzymać duże kary finansowe.

Efekty wolnych niedziel i 500 plus

- Obserwując to co dzieje się w niedzielę w parkach, na szlakach górskich czy miejscowościach turystycznych muszę przyznać, że dużo rodzin aktywnie spędza czas. Zapewne jest to również efekt programu 500 plus. Jak to w życiu bywa taki zakaz dla jednych będzie możliwością, a dla drugich ograniczeniem. Zależy to głównie od tego co dla nas jest ważne i jakie mamy priorytety. Ktoś kto cenił sobie wolne niedziele po prostu będzie z nich korzystał. Inni zaś będą wspominać, że wcześniej przed zakazem było zdecydowanie lepiej. Szczególnie rodzice chcą spędzać niedziele z dziećmi. Inaczej na przykład na ten temat zapatrują się studenci, którzy w weekendy chcieli iść do pracy. Teraz muszą wypracować godziny w tygodniu - twierdzi ekspertka.

Jak zmiany wpłyną na gospodarkę?

- Zdania analityków ekonomicznych w tym zakresie są podzielone. To czas pokaże jakie to przyniesie efekty dla gospodarki. Niektóre firmy stosują skrócony czas pracy np. do 4 dni roboczych lub 6 godzin w każdym dniu w tygodniu, aby zwiększyć efektywność pracy. I to działa. Zapewne nie wszędzie i w każdej branży. Chodzi też o to, by pracownik skorzystał z weekendu i przyszedł w poniedziałek do pracy wypoczęty - mówi Tyrna-Łojek.