Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak podał GUS, w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. wybudowano 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4% więcej niż przed rokiem.

Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form, tj. deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z efektem 48,6 tys. mieszkań (odpowiednio o 7,5% i 0,2% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku).  W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,2% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r.

- Dane GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija – komentuje Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości, wkrótce PFR Nieruchomości.

W jego przekonaniu popyt na mieszkania ciągle rośnie i spotyka się z rosnącą podażą. - Mam nadzieję, że trend wzrostowy podaży będzie się utrzymywał. Myślę, że zmiany na tle legislacyjnym wprowadzone przez rząd będą sprzyjać temu, że inwestycji mieszkaniowych będzie coraz więcej – dodaje Stasiak.

Jego zdaniem widać jednak, że w segmencie mieszkań budownictwa społeczno-czynszowego oddawanych jest niewiele mieszkań i ten rynek nie rozwija się tak dynamicznie.

- To sygnał na podstawie którego można wywnioskować, że samorządy mają ograniczone możliwości wypełniania potrzeb swoich społeczności lokalnych – uważa wiceprezes. - Tu widzimy potencjał wzrostu rynku i chcemy kierować nasza ofertę, ofertę Mieszkania Plus, właśnie do samorządów.

Współpracujemy z nimi, żeby umożliwić zwiększenie podaży mieszkań na ich gruntach. Liczymy na jeszcze lepszą i szerszą współpracę w ramach PPP. Liczymy, że ta forma współpracy na gruntach JST będzie pomagała w wypełnianiu ich zadań dla społeczności lokalnych i wypełni tę widoczną lukę – kończy Stasiak.