Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Gdy zdarzy się nam wypadek najważniejsze to działać jak najszybciej fot. Pixabay.com

- Świadomość Polaków w kwestii odszkodowań rośnie. Edukacja przynosi pożądany rezultat. Coraz więcej osób wie, że mogą korzystać z tego, ale nie wiedzą do końca jak to zrobić. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że uda się skutecznie dochodzić roszczeń, to warto zwrócić się do profesjonalnego podmiotu o pomoc - mówi Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radcy Prawnych EuCO.

Najważniejsze, działać jak najszybciej

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy jak ważne dla dalszego postępowania jest nasze działanie kilka minut po wypadku. Jeżeli ulegniemy wypadkowi to warto jak najszybciej zebrać materiały dowodowe. Ważne jest aby zrobić zdjęcie miejscu wypadku, zebrać dane świadków i zawiadomić policję lub straż miejską

Prawa w przypadku wypadku

- Gdy ulegniemy wypadkowi i doznamy uszczerbku na zdrowiu, można skorzystać z zadośćuczynienia, czyli jednorazowego świadczenia finansowego. Przysługuje ono zarówno w przypadku uszkodzenia ciałalub rozstroju zdrowia, ale również gdy jest śmiertelne w skutkach - mówi mecenas.

Nie tylko zadośćuczynienie

- Ważne jest to, byśmy pamiętali także o  tym, że w przypadku stwierdzenia szkody przysługuje nam katalog wielu innych roszczeń. Np. prawo do zwrotu kosztów opieki, leczenia, leków, diety, czy dodatkowego zabezpieczenia w związku z nabytą niepełnosprawnością. Wysokość świadczeń finansowych, determinuje stan faktyczny konkretnej sprawy, oznacza to że każda sprawa jest oceniana indywidualnie. W grę wchodzi nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale patrzymy także okres leczenia, czy był dotkliwy i długi. Czy dana osoba ma szansę wrócić do zdrowia - tłumaczy Smereczańska-Smulczyk.

- W przypadku gdy mamy do czynienia ze śmiercią danej osoby  ważna też jest relacja osoby zmarłej z tymi, które starają się o zadośćuczynienie - dodaje

EuCO

- Europejskie Centrum Odszkodowań działa w formie spółki akcyjnej, jest notowane na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka zajmuje się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych od podmiotu, który ponosi odpowiedzialność za dane zdarzenie. Specjalizujemy się między innymi w dochodzeniu roszczeń z tytułu wypadków komunikacyjnych, błędów medycznych, wypadków w trakcie pracy, czy to szeroko rozumianych zdarzeń zimowych. W końcu bywają przypadki, gdy dany podmiot nie dopilnował odpowiednio terenu, na którym doszło do wypadku. Działamy na rynku od ponad czternastu lat. Współpracujemy z adwokatami i radcami prawnymi. Mamy także w swoich szeregach lekarzy i biegłych z zakresu rekonstrukcji przebiegu zdarzeń - reasumuje Smereczańska-Smulczyk.