Będzie ono reprezentować bank w kontaktach z instytucjami unijnymi i finansowymi, monitorować procesy legislacyjne oraz współpracować z innymi bankami rozwoju i stowarzyszeniami, obecnymi w Brukseli. Przedstawicielstwo będzie również wspierało zagraniczną ekspansję polskich firm w krajach Beneluxu.
- Wybór Brukseli jest nieprzypadkowy: tu zapadają istotne decyzje dotyczące unijnych finansów, tu swoich przedstawicieli mają inne banki rozwoju – komentuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. - W tym samym budynku, gdzie mieści się nasze biuro, działają przedstawiciele m.in. niemieckiego banku rozwoju KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), francuskich banków Caisse des Dépôts Group (CDC) i Bpifrance, czy włoskiego Cassa depositi e prestiti (CDP). Swoje biuro ma tu również stowarzyszenie banków rozwoju European Long Term Investors (ELTI), którego nasz bank jest członkiem. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco współpracować, uzgadniać wspólne stanowiska w kluczowych tematach i wymieniać się doświadczeniami we wspieraniu biznesu – uważa Daszyńska-Muzyczka.
W jej przekonaniu rolą osób zatrudnionych w przedstawicielstwie BGK w Brukseli będzie także aktywny udział w spotkaniach z reprezentantami instytucji UE, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Będą również reprezentować bank podczas konferencji, warsztatów i w pracach grup roboczych.
- Jednym z kluczowych zadań BGK jest wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm – twierdzi prezes BGK. - Już dziś jesteśmy z nimi w 60. krajach na sześciu kontynentach. Stała obecność BGK w Brukseli oznacza jeszcze więcej możliwości wspierania biznesu: rozwijania relacji z rodzimymi firmami działającymi na rynku belgijskim, monitorowania zmian prawnych, które mogą mieć wpływ na prowadzenie biznesu, wczesnego identyfikowania szans i zagrożeń – dodaje Daszyńska-Muzyczka.
Stolica Belgii jest pierwszym miastem, w którym BGK otworzyło swoje zagraniczne przedstawicielstwo. W bliskiej perspektywie BGK planuje otwarcie kolejnych zagranicznych przedstawicielstw, m.in. we Frankfurcie czy Londynie. Rozważa także Paryż i Singapur.