Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej oraz Małgorzaty Walewskiej i Marii Pomianowskiej będzie można usłyszeć 6 stycznia 2020 r. o godz. 21.00. na antenie TVP 1 i Programu Pierwszego Polskiego Radia.

To już piąta edycja koncertu „Polska pomaga” organizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie. 

Aby włączyć się w akcję pomocy, należy przesłać SMS o treści „POLSKAPOMAGA” na numer telefonu 72052. Całkowity dochód z koncertu Caritas Polska przeznaczy na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii. 

- Koncerty charytatywne z cyklu „Polska pomaga…”, podczas których wspieramy dzieło Caritas Polska, wpisały się w kalendarz i w misję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi inicjator koncertów „Polska pomaga…”, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. - To już siódmy koncert, który współorganizujemy. W ten sposób realizujemy ideę społecznej odpowiedzialności polityków i wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują, tam, gdzie tego wsparcia najbardziej potrzeba. 

- Konflikt w Syrii pokazuje, że znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami, z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego, co my - zwraca uwagę minister Gliński.  Dodaje, że okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyjają refleksji nad tym, co ważne i działaniom charytatywnym. 

- W tym czasie chętniej dzielimy się z innymi - podkreśla. Zwraca uwagę, że w przygotowanie koncertu „Polska pomaga…” zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym instytucje kultury, dzięki którym widzowie i słuchacze będą świadkami wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym.  

W trakcie koncertu, oprócz najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, będzie można usłyszeć także bliskowschodnią kolędę „Woulida El Messih Hallelujeh – Chrystus się narodził, alleluja” oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową „Jam jest dudka Jezusa mojego” – anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.

{crossposting}