Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej oraz Małgorzaty Walewskiej i Marii Pomianowskiej będzie można usłyszeć 6 stycznia 2020 r. o godz. 21.00. na antenie TVP 1 i Programu Pierwszego Polskiego Radia.
To już piąta edycja koncertu „Polska pomaga” organizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie.
Aby włączyć się w akcję pomocy, należy przesłać SMS o treści „POLSKAPOMAGA” na numer telefonu 72052. Całkowity dochód z koncertu Caritas Polska przeznaczy na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii.
- Koncerty charytatywne z cyklu „Polska pomaga…”, podczas których wspieramy dzieło Caritas Polska, wpisały się w kalendarz i w misję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi inicjator koncertów „Polska pomaga…”, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. - To już siódmy koncert, który współorganizujemy. W ten sposób realizujemy ideę społecznej odpowiedzialności polityków i wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują, tam, gdzie tego wsparcia najbardziej potrzeba.
- Konflikt w Syrii pokazuje, że znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami, z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego, co my - zwraca uwagę minister Gliński. Dodaje, że okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyjają refleksji nad tym, co ważne i działaniom charytatywnym.
- W tym czasie chętniej dzielimy się z innymi - podkreśla. Zwraca uwagę, że w przygotowanie koncertu „Polska pomaga…” zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym instytucje kultury, dzięki którym widzowie i słuchacze będą świadkami wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym.
W trakcie koncertu, oprócz najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, będzie można usłyszeć także bliskowschodnią kolędę „Woulida El Messih Hallelujeh – Chrystus się narodził, alleluja” oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową „Jam jest dudka Jezusa mojego” – anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce