Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do walki z koronawirusem można przeznaczyć część z 1,3 mld zł na zwalczanie klęsk żywiołowych - poinformował minister Mariusz Kamiński, MSWIA.

Podczas specjalnego posiedzenia Sejmu, dotyczącego działań podejmowanych przez rząd w kwestii koronawirusa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w 365. placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju wojewodowie wprowadzili stan podwyższonej gotowości. Jednostki służby zdrowia zawnioskowały o wsparcie finansowe w kwocie 19 mln zł na walkę z koronawirusem – w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki uruchomił specjalną rezerwę 100 mln zł, o które mogą aplikować szpitale.

Minister Kamiński wyjaśnił, że stan podwyższonej gotowości, wprowadzony w 365. placówkach służby zdrowia, oznacza, że wojewoda pod rygorem natychmiastowej wykonalności może wydawać wiążące decyzje dotyczące np. zwiększenia liczby personelu, zwiększenia liczby łóżek szpitalnych, czy przekształcenia oddziałów szpitalnych w oddziały zakaźne. Wszystkie tego typu działania nie będą finansowane z budżetów szpitali, ale ze środków NFZ.

Szef MSWiA powiedział, że szpitale poprosiły o wsparcie w wysokości 19 mln zł, które zostaną przeznaczone m.in. na dodatkowe środki ochrony. Zdaniem ministra należy spodziewać się, że kolejne tego typu wnioski będą wpływały wraz z upływem czasu. - Jeśli oczywiście są to racjonalne potrzeby, to będą one natychmiast pokrywane z kwoty, którą już premier uruchomił – to jest kwota 100 mln zł. Ale nie są to całe potencjalne środki, jakie rząd może uruchomić na zwalczanie epidemii – powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, wszystko będzie zależało od skali zagrożeń. - Oprócz 100 mln zł już uruchomionych na te potrzeby, premier ma jeszcze w rezerwie dodatkowe 100 mln zł – wyjaśnił. 

Szef MSWiA wskazał, że jeżeli okazałoby się, że epidemia przyjmuje jeszcze większe rozmiary, wykorzystać można także rezerwę pozostającą w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych. - Jest to kwota 1 mld 300 mln zł, która jest przeznaczona w tym roku na zwalczanie klęsk żywiołowych. Ta kwota może być użyta również w kontekście zagrożeń epidemiologicznych – powiedział Mariusz Kamiński. 

Minister wyjaśnił także, że ewentualne skorzystanie z rezerwy przeznaczonej na zwalczanie klęsk żywiołowych nie spowoduje uszczerbku dla innych inwestycji, które mają być z niej finansowane. Właśnie z tych pieniędzy wsparcie otrzymać mają bowiem Ochotnicze Straże Pożarne, do których trafią nowe wozy ratowniczo-gaśnicze.  - To są oddzielne budżety i środki na zakup nowych wozów bojowych dla Ochotniczych Straży Pożarnych są przygotowane – powiedział szef MSWiA.

- Dementuję też liczbę 300. wozów bojowych. Otóż rząd chce doprowadzić do sytuacji – i ma przygotowane na to środki – żeby w tym roku OSP otrzymały 500 wozów bojowych. To jest nasz cel, to jest zadanie, które zrealizujemy – dodał minister Mariusz Kamiński. 500 nowych wozów, które mają trafić do OSP, to największa liczba aut w historii, które w jednym roku zostaną przekazane Ochotniczym Strażom Pożarnym.

W trakcie wystąpienia minister Mariusz Kamiński odniósł się także do zabezpieczenia granic w kontekście koronawirusa. Jak wskazał, Straż Graniczna jest przygotowana na wszelkie potencjalne warianty rozwoju sytuacji. - W tej chwili SG i jej funkcjonariusze, za co im ogromnie dziękuję, udzielają pomocy pracownikom portów lotniczych w prowadzonych na terenie tych portów działaniach prewencyjnych związanych z rozwojem choroby – wskazał minister. - Natomiast każdy możliwy wariant, który będzie racjonalny i właściwy, zostanie przez rząd zastosowany - dodał.

{crossposting}