Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi - powiedział w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, który wziął udział w premierze multimedialnego widowiska przygotowanego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy nad Bzurą.

W niedzielę wieczorem na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego wystawiono multimedialny spektakl „Abyście nigdy nie zwątpili…”, przypominający tragiczne wydarzenia z okresu wybuchu i trwania II wojny światowej, a także polskich bohaterów. 

Wicepremier przed rozpoczęciem przedstawienia podkreślił, że Łódź i region były szczególnie doświadczone przez okrucieństwo II wojny światowej.

- To wielki zaszczyt, że mogliśmy współorganizować ten koncert z tak bardzo ważnej okazji – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - stwierdził. - Wydarzeń tragicznych, straszliwych, także tragicznych i straszliwych dla Łodzi i regionu łódzkiego. Wieluń, niedaleko stąd to miejsce tej pierwszej bestialskiej zbrodni na cywilach – powiedział minister.

To także – jak wskazał - Bitwa nad Bzurą, której 80. rocznica była obchodzona niedawno. 

Jak zaznaczył Gliński, to wielka bohaterska bitwa, będąca dowodem bohaterstwa żołnierzy oraz mądrości polskich dowódców.

- Później okupacja - Litzmannstadt Ghetto, obóz dla dzieci na Przemysłowej, więzienie na Radogoszczu. Łódź bardzo głęboko była doświadczona przez II wojnę światową. I dlaczego my o tym pamiętamy? To jest bardzo prosta odpowiedź: bo z tego wszystkiego my jesteśmy – mówił wicepremier Gliński.

Podkreślił, że pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi.

- Dlatego musimy pamiętać. Dlatego pamiętamy. Dlatego, że ważne są dla nas wartości. Dlatego, że ważny jest dla nas ład moralny, który wywodzi się także z dziejów historycznych i momentów przełomowych. Szczególnie dobrze, że o tej pamięci dziś będą opowiadali artyści w najbardziej prestiżowym artystycznym miejscu w Łodzi  – zaznaczył wicepremier Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…