Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na szczęście lockdown przy okazji drugiej fali pandemii nie dotknął ani sklepów internetowych, ani księgarń. Można więc pomóc świętemu Mikołajowi i zrobić prezent bliskim (lub sobie) inny, niż zimowa czapka i rękawiczki.

Zwłaszcza, że w ostatnich latach tradycyjnej, polskiej zimy nie mogliśmy się doczekać. Takim prezentem może być niezwykły album poświęcony wybitnej malarce Tamarze Łempickiej.

Tak się składa, że wielu Polaków - lub cudzoziemców polskiego pochodzenia - lepiej jest znanych za granicą, niż w ojczyźnie. Nam wystarcza Chopin, Kopernik, Jan Paweł II. Piotr Stadnicki, holenderski bankier pochodzący z rodziny ariańskich wygnańców, jako pierwszy europejski finansista zdecydował się sfinansować amerykańskich rewolucjonistów. Kto wie, jak bez jego pieniędzy potoczyłyby się losy zbuntowanych kolonii. Tymczasem w Polsce jest on postacią zupełnie zapomnianą. A przecież - niczym kamienia filozoficznego - cały czas szukamy sposobu na skuteczną promocję Marki Polska na szerokim świecie.

Do niedawna również Tamara Łempicka była bardziej znana za granicą, niż w Polsce. Polska Ludowa miała innych twórców, uznawanych za wartych promocji. Ostatnie kilkanaście lat na szczęście dużo zmieniło pod tym względem. Tak więc rok 2020, w którym obchodzimy czterdziestolecie śmierci wielkiej artystki, przyniósł falę artykułów prasowych i kilka publikacji książkowych. Dzięki nim Polacy dowiedzieli się, że Łempicka bije rekordy cenowe na światowych aukcjach, a jej życie to materiał na niezły film (i to raczej dla dorosłych).

 

Kilka tygodni przed końcem tego roku do czytelników trafia unikalna publikacja: wydany przez podkarpacką oficynę BOSZ album poświęcony twórczości Łempickiej. W zasadzie to nie album, ale bogato ilustrowana monografia. Reprodukcje prac malarki poprzedzone są esejami na temat Mistrzyni - pióra Marii Anny Potockiej (szefującej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK) i Marisy de Łempickiej, prawnuczki malarki. W publikacji znalazło się też biograficzne kalendarium.

Nie tylko treść jest warta uwagi, ale również kunszt edytorski, z jakim pochylono się nad spuścizną malarki. Specjalny papier, stosowany w najwyższej klasy światowych edycjach poświęconych sztuce, powoduje, że reprodukcje obrazów są doskonałej jakości. A to w dobie, kiedy dzięki internetowi możemy w kilka sekund ściągnąć doskonałej rozdzielczości podobiznę dzieła sztuki, ma ogromne znaczenie. BOSZ zresztą od lat specjalizuje się w wysmakowanych publikacjach poświęconych polskim artystom. Dość wspomnieć cykl albumów poświęconych spuściźnie Zdzisława Beksińskiego czy Zofii Stryjeńskiej.

Nowoczesny patriotyzm to, owszem, kupowanie polskich produktów. Nie wyłącznie dlatego, że są polskie, ale że przy okazji są produktami wysokiej jakości. A zatem mamy okazję do podwójnego patriotyzmu zakupowego - raz, że chodzi o twórczość polskiej artystki, a dwa - że o publikację polskiego wydawnictwa. A wysoka jakość (i twórczości, i publikacji) to dodatkowy atut.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…