Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Na plakacie, w górnej części znajduje się napis Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 15 listopada 2020 roku. Poniżej umieszczono mapę świata, obraz zawiera kontury kontynentów w kolorze szarym. Poniżej znajduje się grafika przedstawiająca zarys samochodu, a przed nim czerwoną linię pulsu życia z napisem Bądź odpowiedzialny. W dolnej części plakatu umieszczono logo Policji, napis Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz symbol R wpisany w romb.

W Zabawie koło Tarnowa odbyły się coroczne uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie „Przejście” oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2909 osób. To o 2909 osób za dużo. Każdy śmiertelny wypadek to nasza porażka, smutek i trauma dla bliskich ofiary i strata dla naszego kraju, strata dla Polski. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to dzień, w którym wspominamy tych, którzy od nas odeszli, ale również dzień, w którym w sposób szczególny łączymy się z rannymi, którzy na skutek nieszczęśliwych wydarzeń zmagają się z długim procesem powrotu do zdrowia i sprawności. Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dokładają starań, aby takich wydarzeń było w naszym kraju jak najmniej. Czynimy to z jednej strony poprzez przebudowę infrastruktury, a z drugiej strony poprzez akcje edukacyjne - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe i konferencje. W tym roku europejskie obchody dnia pamięci oficjalnie dołączają do polskich obchodów. 

- W ramach obchodów Światowego Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce i w innych krajach Europy przygotowaliśmy wystawę online. Jej celem jest m.in. zwrócenie uwagi na potrzebę budowy systemu opieki powypadkowej, w oparciu o specjalistyczne Centra Traumy, a także przedstawienie losów ofiar wypadków jako elementu profilaktyki zagrożeń na drodze – stwierdził min. Adamczyk.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 26 października 2005 r. z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ i przypada on każdego roku w trzecią niedzielę listopada.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ignacok: Transformacja cyfrowa dotyka dystrybucji energii elektrycznej

5 milionów nowych odczytów trafia codziennie do innowacyjnego systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Tauron u klientów na terenie Wrocławia.

Więcej…

Drewno jako materiał budowlany: rzeczy, które musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.

Więcej…

Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Więcej…

Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku

Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.

Więcej…

Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji

W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Więcej…