Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Na plakacie, w górnej części znajduje się napis Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 15 listopada 2020 roku. Poniżej umieszczono mapę świata, obraz zawiera kontury kontynentów w kolorze szarym. Poniżej znajduje się grafika przedstawiająca zarys samochodu, a przed nim czerwoną linię pulsu życia z napisem Bądź odpowiedzialny. W dolnej części plakatu umieszczono logo Policji, napis Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz symbol R wpisany w romb.

W Zabawie koło Tarnowa odbyły się coroczne uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie „Przejście” oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2909 osób. To o 2909 osób za dużo. Każdy śmiertelny wypadek to nasza porażka, smutek i trauma dla bliskich ofiary i strata dla naszego kraju, strata dla Polski. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to dzień, w którym wspominamy tych, którzy od nas odeszli, ale również dzień, w którym w sposób szczególny łączymy się z rannymi, którzy na skutek nieszczęśliwych wydarzeń zmagają się z długim procesem powrotu do zdrowia i sprawności. Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dokładają starań, aby takich wydarzeń było w naszym kraju jak najmniej. Czynimy to z jednej strony poprzez przebudowę infrastruktury, a z drugiej strony poprzez akcje edukacyjne - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe i konferencje. W tym roku europejskie obchody dnia pamięci oficjalnie dołączają do polskich obchodów. 

- W ramach obchodów Światowego Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce i w innych krajach Europy przygotowaliśmy wystawę online. Jej celem jest m.in. zwrócenie uwagi na potrzebę budowy systemu opieki powypadkowej, w oparciu o specjalistyczne Centra Traumy, a także przedstawienie losów ofiar wypadków jako elementu profilaktyki zagrożeń na drodze – stwierdził min. Adamczyk.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 26 października 2005 r. z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ i przypada on każdego roku w trzecią niedzielę listopada.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…