Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Bardzo się cieszę, że Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego i eksperci nawiązują do najlepszych tradycji polskich kryptologów. 100 lat temu wielka wiktoria w Bitwie Warszawskiej była możliwa właśnie dzięki polskim kryptologom - minister Mariusz Błaszczak.

Dzięki odszyfrowaniu korespondencji nasza wiedza na temat Powstania Warszawskiego będzie pełniejsza - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas prezentacji zaszyfrowanej korespondencji z czasów Powstania Warszawskiego.

W siedzibie Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Mariusz Błaszczak, szef MON uczestniczył w prezentacji nieznanej dotąd zaszyfrowanej korespondencji Powstańca Warszawskiego, poety Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i Haliny Kolbińskiej. 10 września 2020 r. przypadała 76. rocznica śmierci Józefa Szczepańskiego „Ziutka”.

- 10 września 1944 roku poległ Józef Szczepański, pseudonim "Ziutek", powstaniec warszawski, żołnierz. Poległ za wolną Polskę. Kiedy oddał swe życie miał 21 lat, a więc całe życie stało przed nim otworem. Jego twórczość wszyscy znamy - hymn batalionu „Parasol”, Pałacyk Michla. Ale, oprócz tego był postacią wybitną, był żołnierzem. Jego postawa jest wzorem do naśladowania dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Podczas wojny „Ziutek” pisał listy i wiersze do Haliny Kolbińskiej , która szyfrowała odpowiedzi. Korespondencja została odszyfrowana przez wojskowych kryptologów Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

- Józef Szczepański, pseudonim „Ziutek” był też zwykłym człowiekiem. Bardzo się cieszę z tego, że Wojsko Polskie mogło pomóc w odszyfrowaniu tych trzech wierszy, dlatego, że one pokazują Józefa Szczepańskiego w takim zwykłym, ludzkim świetle - powiedział szef MON.

Minister Błaszczak złożył również wieniec pod tablicą pamiątkową na gmachu Reduty Banku Polskiego. Podczas Powstania Warszawskiego z budynku Banku żołnierze Armii Krajowej Zgrupowania „Sosna” bronili dostępu do Starego Miasta.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…