Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W tym miejscu nieco ponad miesiąc temu powstała nowa państwowa instytucja kultury - Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, której zadaniem jest promocja i wsparcie dla szeroko pojętej kultury cyfrowej, przemysłów kreatywnych.

Chcemy, żeby to było miejsce łączące różne sektory, z naciskiem na obecność nowych technologii i przedsiębiorczość w kulturze - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej „United with Ukraine game jam - największy postpandemiczny jam dla twórców gier w Polsce”, połączonej z inauguracją działalności nowej instytucji kultury - Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych Mińska 65.

Wicepremier poinformował, że w Centrum będzie miejsce dla designu, architektury, mody, kultury wizualnej, gamingu, teatru, tańca. 

- Chcemy łączyć różne elementy, obszary kultury, z naciskiem na obecność nowych technologii i przedsiębiorczość w kulturze. To są te dwa wymiary, które są szalenie nowoczesne, ciekawe, kreatywne, rozwijające się tak dynamicznie, że często sami nie wiemy, jakie nowe rozwiązania wchodzą w tym samym czasie do rzeczywistości kreatywnej. Jest to obszar szalenie interesujący także dla młodego pokolenia - wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że państwo polskie wspiera przemysły kreatywne od 2016 roku. 

- W MKiDN są co najmniej dwa programy poświęcone sektorowi kreatywnemu, kulturze cyfrowej, dlatego bardzo ważnym zadaniem Centrum będzie łączenie sektorów. Chcemy, żeby w tym miejscu była nawiązywana współpraca, także o charakterze międzynarodowym. Tu jest miejsce dla startupów, dla organizacji pozarządowych, dla wszelkiej przedsiębiorczości i kreatywności dotyczącej szeroko pojętej kultury. Chcemy, żeby tu powstało miejsce integrujące tradycyjne obszary kultury z tymi nowoczesnymi. Widzimy olbrzymi potencjał w łączeniu tych obszarów, w porozumieniu, w dialogu, we wspólnym kreowaniu różnego typu inicjatyw z zakresu szeroko pojętej kultury - podkreślił wicepremier Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał, że jednym z pierwszych wydarzeń organizowanych przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest „United with Ukraine game jam - największy postpandemiczny jam dla twórców gier w Polsce”, który rozpocznie się w piątek po południu w przestrzeniach Mińskiej 65 i którego celem będzie stworzenie w ciągu 48 godzin projektów gier wideo nawiązujących do ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Podkreślił, że tematyka zadania nie jest przypadkowa.

- Od prawie 5 miesięcy cała współczesna cywilizacja jest w stanie wojny, ponieważ została napadnięta przez Federację Rosyjską. Na pierwszej linii frontu broni nas społeczność ukraińska. W tej walce ze złem jesteśmy razem - udzielamy pomocy Ukrainie w bardzo wielu wymiarach. Nawet tu, gdzie jesteśmy teraz, było jedno z centrów pomocy dla uchodźców wojennych. Kilka tysięcy rodzin korzystało z tych przestrzeni. Takiego wsparcia udzielamy dalej w bardzo wielu wymiarach - od państwowego po indywidualne - w całej Polsce. Ale przede wszystkim jesteśmy obecni na Ukrainie, wspieramy Ukrainę i, co najważniejsze, wspieramy ją także militarnie. Bo czas jest taki, że najważniejsza jest pomoc na froncie. Wszyscy rzeczywiści sojusznicy Ukrainy o tym wiedzą - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. 

Wskazując na zaangażowanie w pomoc polskich instytucji kultury, szef resortu kultury przypomniał, że dzień przed rozpoczęciem działań wojennych MKiDN powołało Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Ponadto cały czas wysyłane są transporty z pomocą, wspierane są instytucje, tworzony jest fundusz digitalizacji kultury czy też fundusz dla kultury o szerokim zasięgu. Podkreślił również, że Ministerstwo ma cały czas bezpośredni kontakt z ukraińskimi partnerami. 

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że współorganizatorem „United with Ukraine” jest Departament Dziedzictwa Kulturowego Stanów Zjednoczonych. 

- Jest to więc wydarzenie o charakterze międzynarodowym polsko-amerykańsko-ukraińskie. Tytuł jest nieprzypadkowy, bo wszyscy musimy być zjednoczeni z Ukrainą i musimy Ukrainę wspierać. Zadaniem dzisiejszego game jam jest zbudowanie gry wideo, dotyczącej dziedzictwa kulturowego Ukrainy w ciągu 48 godzin. Z takim zadaniem zmierzy się 350 uczestników z całego świata. Bardzo się cieszę, że takie konkretne, dobrze wymyślone, a jednocześnie bardzo lubiane przez miłośników gier wydarzenie inauguruje działalność naszego nowego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - powiedział minister kultury.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…