Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter, w tym 100-lecie Bitwy Warszawskiej - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia tablic upamiętniających stulecie Bitwy Warszawskiej.

- Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę - zaznaczył.

- Gdy tu wszedłem i zwiedziłem te sale – wierzcie mi, Państwo – naprawdę ogarnęło mnie wzruszenie, bo pomyślałem, że państwo, które swojemu bohaterowi narodowemu buduje taki pomnik, to porządne państwo. Że w porządnym państwie człowiek tak zasłużony dla odzyskania przez Polskę niepodległości – dla powrotu Polski na mapę Europy i świata – takie właśnie upamiętnienie by miał. I u nas ma! Jestem za to ogromnie wdzięczny – stwierdził prezydent.

I dodał: - Jeszcze wprawdzie nie otwarliśmy oficjalnie tego muzeum, ale nabiera ono kształtów tutaj właśnie, w miejscu, które sercu marszałka Józefa Piłsudskiego było tak drogie - w miejscu, które on i jego najbliżsi sami wybrali, by tu spokojnie spędzać czas, który dla niego był wolny od bieżącej pracy, działalności politycznej. Ale przecież wszyscy doskonale wiemy z kart historii, ze wspomnień, z opowieści, że tu, w tym właśnie spokoju, w tym zaciszu rodziły się jego różne koncepcje.

- (...) Są takie momenty i elementy w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter. Nie mam żadnych wątpliwości, że taki charakter mają właśnie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia Bitwy Warszawskiej. Mają one - co bardzo mocno chciałem podkreślić - w ogromnym stopniu również charakter ponadpolityczny. To ma niezwykle istotną wagę - zauważył Duda.

- (...) Genialnie opracowany manewr często nazywany jest też Cudem nad Wisłą – gdzieś w głębi serca wierzymy, że zostało to rzeczywiście wsparte opieką Opatrzności, że takiego przebłysku wielkiego geniuszu operacyjnego i strategicznego w tamtym czasie Marszałek Piłsudski i jego współpracownicy – odpowiedzialni w tamtym momencie za ratowanie Rzeczypospolitej – doznali - stwierdził prezydent Duda.

- Cieszę się, że możemy to upamiętnić, że możemy wspólnie upamiętnić także bohaterstwo wszystkich żołnierzy, którzy wtedy walczyli, ginęli, broniąc do ostatniej kropli krwi wsi i miasteczek; żołnierzy, którzy przełamywali front; wszystkich cywilów, którzy pomagali żołnierzom i wspierali ich na barykadach, w okopach, w czasie obrony, karmili, opatrywali rany; wszystkich tych, którzy wtedy stawali w różny sposób w obronie Rzeczypospolitej - dodał.

- (...) Chciałbym, żeby ta setna rocznica Bitwy Warszawskiej także była dla nas okazją do wspomnienia o Marszałku, o wszystkich pozostałych ojcach tamtej wielkiej wiktorii i o wszystkich, którzy w tamtej wielkiej wiktorii wtedy, choćby w najmniejszym stopniu, brali udział - zakończył wystąpienie prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wręczył okolicznościowe tablice Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Prezydent zainaugurował w ten sposób nowy projekt upamiętniający zwycięską bitwę i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…