Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najlepsi studenccy mówcy spierali się o kształt polskiego szkolnictwa wyższego, broniąc lub obalając tezę „Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności”. O tym, w jakiej roli wystąpiła dana drużyna zdecydowało losowanie godzinę przed rozpoczęciem starcia. Drużynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego przypadła rola krytyka tezy. Do jej słuszności próbowała przekonać ekipa z poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5. Tytuł Najlepszego Mówcy tej edycji przypadł członkowi drużyny z Poznania Ksaweremu Dembińskiemu.

- Umiejętność prezentowania swoich argumentów i umiejętność dyskutowania jest bardzo ważna i powinna być rozwijana w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy kształcąc się na najlepszych uczelniach, aspirują, by w przyszłości zajmować eksponowane funkcje w życiu gospodarczym, społecznym i politycznym - zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda, który otworzył finałowe starcie najlepszych spośród tegorocznych studenckich dyskutantów.

Uczestników finału Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich zaprosił do Pałacu Prezydenckiego. - Nie byłoby rozwoju Rzeczypospolitej bez młodego pokolenia, które w przyszłości będzie prowadzić wszystkie ważne dla Polski sprawy. (…)Mówię o tym, dlatego że rozwój Rzeczypospolitej jest elementem, który dla mnie stanowi - oczywiście - kwestię absolutnie pierwszoplanową. A jeżeli mówimy o rozwoju Rzeczypospolitej, to przecież nie byłoby żadnego jej rozwoju bez młodego pokolenia, bez młodych ludzi, którzy będą ją budowali, którzy będą dalej prowadzili te wszystkie ważne sprawy - jak powiedziałem - od gospodarczych przez społeczne, do publicznych i politycznych przechodząc - stwierdził Andrzej Duda.

- W tym wszystkim umiejętność debaty, umiejętność argumentowania, umiejętność spierania się - co jest, zawsze to podkreślam, pewnym absolutnie naturalnym, wręcz niezbędnym elementem demokracji - ma znaczenie absolutnie fundamentalne. Pytanie: w jaki sposób dyskutować? - zastanawiał się prezydent.

Jego zdaniem chyba nie mamy tu wątpliwości, że przede wszystkim dyskusja, jeżeli ma być oparta, to powinna być oparta na faktach, a fakty powinny być elementem wskazywanych argumentów. - A więc przede wszystkim: spokojna, oparta na faktach argumentacja. Język polski: jak najlepszy - i w sensie gramatycznym, i lingwistycznym w ogóle. A przede wszystkim kultura dyskusji, której, niestety, trzeba sobie to jasno powiedzieć - nie tylko w naszym kraju, chcę to z całą mocą podkreślić – w ogóle w ostatnich czasach brakuje. Często mówi się: „Brakuje w Polsce”. Oczywiście, że brakuje, ale to nie jest tylko i wyłącznie problem polski, lecz ogólnoświatowy - stwierdził Andrzej Duda.

- (…) Cieszę się, że będziecie dyskutowali na bardzo ważny temat dla polskiej młodzieży. Bo jeżeli zastanawiamy się, jakie w przyszłości mają być nasze uczelnie i jakie ma być nasze kształcenie: czy elitarne, czy bardziej egalitarne - to jest to bardzo zasadniczy problem, na który dyskutuje się, śmiało można powiedzieć, od samego początku lat 90. Spierały się o to w Polsce już najtęższe głowy - dodał Andrzej Duda.

- (…) Ale dla mnie w Debacie Oksfordzkiej przede wszystkim jeden element jest bardzo ważny: tak naprawdę nigdy do końca się nie wie, czy będzie się propozycją, czy opozycją. Nigdy też do końca się nie wie, jaki będzie temat - czy taki, z którym się zgadasz, czy właśnie taki, z którym się nie zgadasz. Czy nagle nie będzie tak, że tam, gdzie najchętniej byłbyś propozycją, jesteś opozycją - albo odwrotnie - zauważył prezydent.

- (…) Wydaje mi się, że bardzo często jest to wcale niełatwa formuła, która w dużym stopniu łagodzi też obyczaje. Ona właśnie buduje to, co jest dla mnie niezwykle ważne: pewną kulturę debatowania w naszym kraju i w ogóle - że umiemy ze sobą dyskutować, że umiemy się wymienić na argumenty, bez zupełnie niepotrzebnych emocji, bez obrażania się nawzajem, bez inwektyw, w sposób profesjonalny, elegancki, z kulturą, której tak bardzo chcielibyśmy więcej w naszym życiu publicznym - dodał prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…