Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas uroczystych obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

- Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez Powstańców Warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo, tamten wysiłek, tamta postawa - podkreślił Andrzej Duda podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi zorganizowanego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Andrzej Duda podziękował za możliwość spotkania się tu, w tym wyjątkowym miejscu, jednym z najpiękniejszych muzeów polskich, a z całą pewnością absolutnie najważniejszym - Muzeum Powstania Warszawskiego z naszymi Bohaterami, z tymi, którzy kiedyś z podniesioną głową i błyskiem w oczach, ruszyli po to, by odzyskać wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę.

- Nie bali się, nie wahali się, nie kalkulowali, nie obliczali szans prawdopodobieństwa zwycięstwa, przepędzenia Niemców. Po prostu chcieli wolnej Polski, za wszelką cenę, również za cenę swojego życia - podkreślał prezydent.

- Ktoś zada pytanie, jaka jest największa zasługa Powstańców Warszawskich? Oczywiście na pewno tą najważniejszą jest właśnie to, że stanęli gotowi do walki z bronią w ręku, a czasem, tak jak sanitariuszki, łączniczki, bez broni. Po to, by walczyć, by zrealizować swoje marzenie o odzyskaniu wolnej, suwerennej Ojczyzny, przepędzić znienawidzonego wroga. Czy myśleli, że wtedy tę Polskę odzyskują także dla nas? Dla późniejszych pokoleń i dzisiejszych pokoleń. Pewnie większość się nad tym nie zastanawiała. Ale w tym jest także z całą pewnością i druga ich ogromna zasługa. Myślę, że niemal tak samo wielka jak ta pierwsza. Wychowanie kolejnych pokoleń. Mówiłem i mówiliśmy to z tego miejsca i z innych miejsc w Warszawie wielokrotnie - dodał Andrzej Duda.

- Co przekonuje dzisiaj młodych ludzi do tego, żeby tutaj przyjeżdżali? Co przekonuje dzisiaj młodych ludzi do postaw patriotycznych? Do tego, by sami poświęcali się dla umacniania polskiej suwerenności, polskiej niepodległości, dla budowania patriotyzmu, dla właśnie umacniania pamięci o tym, co ważne dla niepodległości Polski, o tych, którzy poświęcali się dla wolności, suwerenności. To Państwo ich przekonujecie. Państwo ich przekonujecie. To Wy, Powstańcy, przez kolejne pokolenia, już 77 lat od Powstania Warszawskiego, przez wiele dziesięcioleci w ukryciu, przez wiele dziesięcioleci bardzo często w tajemnicy, mówiąc prawdę o Powstaniu Warszawskim, o tym, jak to czuliście, o tym, co widzieliście, w co wierzyliście, a co zostało podeptane - stwierdził prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…