Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas uroczystych obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

- Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez Powstańców Warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo, tamten wysiłek, tamta postawa - podkreślił Andrzej Duda podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi zorganizowanego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Andrzej Duda podziękował za możliwość spotkania się tu, w tym wyjątkowym miejscu, jednym z najpiękniejszych muzeów polskich, a z całą pewnością absolutnie najważniejszym - Muzeum Powstania Warszawskiego z naszymi Bohaterami, z tymi, którzy kiedyś z podniesioną głową i błyskiem w oczach, ruszyli po to, by odzyskać wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę.

- Nie bali się, nie wahali się, nie kalkulowali, nie obliczali szans prawdopodobieństwa zwycięstwa, przepędzenia Niemców. Po prostu chcieli wolnej Polski, za wszelką cenę, również za cenę swojego życia - podkreślał prezydent.

- Ktoś zada pytanie, jaka jest największa zasługa Powstańców Warszawskich? Oczywiście na pewno tą najważniejszą jest właśnie to, że stanęli gotowi do walki z bronią w ręku, a czasem, tak jak sanitariuszki, łączniczki, bez broni. Po to, by walczyć, by zrealizować swoje marzenie o odzyskaniu wolnej, suwerennej Ojczyzny, przepędzić znienawidzonego wroga. Czy myśleli, że wtedy tę Polskę odzyskują także dla nas? Dla późniejszych pokoleń i dzisiejszych pokoleń. Pewnie większość się nad tym nie zastanawiała. Ale w tym jest także z całą pewnością i druga ich ogromna zasługa. Myślę, że niemal tak samo wielka jak ta pierwsza. Wychowanie kolejnych pokoleń. Mówiłem i mówiliśmy to z tego miejsca i z innych miejsc w Warszawie wielokrotnie - dodał Andrzej Duda.

- Co przekonuje dzisiaj młodych ludzi do tego, żeby tutaj przyjeżdżali? Co przekonuje dzisiaj młodych ludzi do postaw patriotycznych? Do tego, by sami poświęcali się dla umacniania polskiej suwerenności, polskiej niepodległości, dla budowania patriotyzmu, dla właśnie umacniania pamięci o tym, co ważne dla niepodległości Polski, o tych, którzy poświęcali się dla wolności, suwerenności. To Państwo ich przekonujecie. Państwo ich przekonujecie. To Wy, Powstańcy, przez kolejne pokolenia, już 77 lat od Powstania Warszawskiego, przez wiele dziesięcioleci w ukryciu, przez wiele dziesięcioleci bardzo często w tajemnicy, mówiąc prawdę o Powstaniu Warszawskim, o tym, jak to czuliście, o tym, co widzieliście, w co wierzyliście, a co zostało podeptane - stwierdził prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Imigranci są nam potrzebni

Mimo licznych socjalnych programów „z plusem”, wdrożonych w ostatnich latach przez rząd wciąż nie przyniosły one założonego efektu w postaci zwiększenia przyrostu naturalnego w naszym kraju.

Więcej…

Czarnek: Na przyszły rok będziemy mieć sto kilkadziesiąt milionów złotych na program „Poznaj Polskę”

Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podsumował swoje najważniejsze działania zrealizowane w pierwszym roku urzędowania.

Więcej…

Maląg: Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji

Photo by Alex Kotliarskyi on Unsplash

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy państw V4. W Budapeszcie dyskutowano o wpływie pandemii na rynek pracy i sposobach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Więcej…

Buda: Rząd podejmuje działania wspierające przedsiębiorstwa

W programach regionalnych jest dostępna szeroka pula środków na finansowanie działań przedsiębiorstw, które chcą podbijać zagraniczne rynki oraz promocję gospodarczą regionów - mówił wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas otwarcia Zgierskiego Forum Gospodarczego.

Więcej…

Błaszczak: Rozmawialiśmy na temat scenariuszy, które są kreślone za naszą wschodnią granicą - zapewne na Kremlu

Razem jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. Razem budujemy bezpieczeństwo naszych państwa. Ta współpraca jest warunkiem właśnie bezpieczeństwa, jest też warunkiem rozwoju.

Więcej…