Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas Paryskiego Forum Pokoju: Dzisiaj dalekosiężne skutki COVID-19 dla narodowych ekonomii, życia społecznego, globalnego handlu oraz życia jednostek nie dają się jeszcze w pełni przewidzieć - zauważył.

Jednocześnie podkreślił: - Niemniej warto byśmy sobie w tym kontekście już teraz zadali pytanie: co należy uczynić, by obecny kryzys stał się przyczynkiem do budowy nowego ładu, bardziej zrównoważonej architektury gospodarczej naszego globu oraz wynegocjowania nowej umowy społecznej? Jak sprawić byśmy wyszli z niego silniejsi, a nie zdruzgotani? Kluczem jest tu, w mojej opinii, ponowne przemyślenie tego, jak na nowo przełożyć fundamentalne wartości humanizmu na praktykę polityczną, społeczną i gospodarczą.

Niewątpliwie jedną z takich wartości jest solidarność - zwrócił uwagę.

- W Polsce, w moim kraju, solidarność stała się synonimem wolności i odpowiedzialności za siebie nawzajem - przypomniał. - Solidarność została przyjęta jako nazwa dla wielkiego ruchu społecznego, który w latach osiemdziesiątych przyczynił się do obalenia Żelaznej Kurtyny i przyniósł Europie jedność. Dziś idea solidarności może stać się fundamentem globalnej jedności. Walcząc z pandemią, myślimy o świecie, w którym solidarność między narodami, ale też między pokoleniami, pozwoli zbudować bardziej zrównoważone systemy gospodarcze - funkcjonujące w bezpiecznym otoczeniu, z przemysłem szanującym środowisko naturalne, z pracą zorganizowaną w oparciu o szacunek do człowieka i jego rodziny.

Zdaniem prezydenta podstawą budowy świata solidarnego jest poszanowanie życia, którego kruchości każdy z nas jest teraz bardziej świadomy.

- To ono musi stanowić punkt wyjścia do wszystkich innych działań. Musi ono zakorzenić działania systemów politycznych i gospodarczych w szacunku dla każdego człowieka w jego ekosystemie. Tylko harmonia człowieka i przyrody pozwoli na zachowanie równowagi społecznej. Przy czym centralnym elementem naszego zainteresowania musi być człowiek. Człowiek jako istota wolna i równa wobec innych ludzi oraz solidarna z innymi - podkreślił Andrzej Duda.

- Po-pandemiczna rzeczywistość to również era nowoczesnych technologii. Myślimy tu jednak o technologiach w służbie człowieka, nie zaś wypierających go. Wierzę, że będziemy świadkami coraz ściślejszej integracji technologicznej a także coraz bardziej elastycznej współzależności - zarówno w wymiarze geograficznym, jak i sektorowym - podkreślił prezydent.

- W wizji tej nie może zabraknąć silnych podmiotów państwowych - rządów, które odważnie kształtują relacje pomiędzy instytucjami, korporacjami i obywatelami. Państw, które stymulują rozwój gospodarki i dbają, by nie odbywał się on kosztem pracowników. Państw, które bronią praw słabszych i które tworzą warunki do inkluzywnego rozwoju gospodarczego. Gospodarki nie wyregulują się same, potrzebna jest aktywna rola systemów społecznych
i politycznych, oparta na dialogu i transparentności - zaakcentował Andrzej Duda.

- Tylko droga wyznaczona takimi drogowskazami solidarności pozwoli państwom i społeczeństwom na zbudowanie ładu, w którym ludzie będą mieli poczucie, iż pandemia koronawirusa stanowiła bolesną lekcję, z której potrafiliśmy wyciągnąć właściwe wnioski. Połączmy wysiłki w walce o lepsze miejsce do życia i pokojowe relacje między nami – zaapelował na zakończenie.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ignacok: Transformacja cyfrowa dotyka dystrybucji energii elektrycznej

5 milionów nowych odczytów trafia codziennie do innowacyjnego systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Tauron u klientów na terenie Wrocławia.

Więcej…

Drewno jako materiał budowlany: rzeczy, które musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.

Więcej…

Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Więcej…

Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku

Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.

Więcej…

Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji

W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Więcej…