Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas Paryskiego Forum Pokoju: Dzisiaj dalekosiężne skutki COVID-19 dla narodowych ekonomii, życia społecznego, globalnego handlu oraz życia jednostek nie dają się jeszcze w pełni przewidzieć - zauważył.

Jednocześnie podkreślił: - Niemniej warto byśmy sobie w tym kontekście już teraz zadali pytanie: co należy uczynić, by obecny kryzys stał się przyczynkiem do budowy nowego ładu, bardziej zrównoważonej architektury gospodarczej naszego globu oraz wynegocjowania nowej umowy społecznej? Jak sprawić byśmy wyszli z niego silniejsi, a nie zdruzgotani? Kluczem jest tu, w mojej opinii, ponowne przemyślenie tego, jak na nowo przełożyć fundamentalne wartości humanizmu na praktykę polityczną, społeczną i gospodarczą.

Niewątpliwie jedną z takich wartości jest solidarność - zwrócił uwagę.

- W Polsce, w moim kraju, solidarność stała się synonimem wolności i odpowiedzialności za siebie nawzajem - przypomniał. - Solidarność została przyjęta jako nazwa dla wielkiego ruchu społecznego, który w latach osiemdziesiątych przyczynił się do obalenia Żelaznej Kurtyny i przyniósł Europie jedność. Dziś idea solidarności może stać się fundamentem globalnej jedności. Walcząc z pandemią, myślimy o świecie, w którym solidarność między narodami, ale też między pokoleniami, pozwoli zbudować bardziej zrównoważone systemy gospodarcze - funkcjonujące w bezpiecznym otoczeniu, z przemysłem szanującym środowisko naturalne, z pracą zorganizowaną w oparciu o szacunek do człowieka i jego rodziny.

Zdaniem prezydenta podstawą budowy świata solidarnego jest poszanowanie życia, którego kruchości każdy z nas jest teraz bardziej świadomy.

- To ono musi stanowić punkt wyjścia do wszystkich innych działań. Musi ono zakorzenić działania systemów politycznych i gospodarczych w szacunku dla każdego człowieka w jego ekosystemie. Tylko harmonia człowieka i przyrody pozwoli na zachowanie równowagi społecznej. Przy czym centralnym elementem naszego zainteresowania musi być człowiek. Człowiek jako istota wolna i równa wobec innych ludzi oraz solidarna z innymi - podkreślił Andrzej Duda.

- Po-pandemiczna rzeczywistość to również era nowoczesnych technologii. Myślimy tu jednak o technologiach w służbie człowieka, nie zaś wypierających go. Wierzę, że będziemy świadkami coraz ściślejszej integracji technologicznej a także coraz bardziej elastycznej współzależności - zarówno w wymiarze geograficznym, jak i sektorowym - podkreślił prezydent.

- W wizji tej nie może zabraknąć silnych podmiotów państwowych - rządów, które odważnie kształtują relacje pomiędzy instytucjami, korporacjami i obywatelami. Państw, które stymulują rozwój gospodarki i dbają, by nie odbywał się on kosztem pracowników. Państw, które bronią praw słabszych i które tworzą warunki do inkluzywnego rozwoju gospodarczego. Gospodarki nie wyregulują się same, potrzebna jest aktywna rola systemów społecznych
i politycznych, oparta na dialogu i transparentności - zaakcentował Andrzej Duda.

- Tylko droga wyznaczona takimi drogowskazami solidarności pozwoli państwom i społeczeństwom na zbudowanie ładu, w którym ludzie będą mieli poczucie, iż pandemia koronawirusa stanowiła bolesną lekcję, z której potrafiliśmy wyciągnąć właściwe wnioski. Połączmy wysiłki w walce o lepsze miejsce do życia i pokojowe relacje między nami – zaapelował na zakończenie.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…