Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dawny dworzec cesarski, dzwonnica z 1. połowy XIX w, kościoły i drewniany lamus z początku XIX w. – między innymi takie obiekty zostały zgłoszone to tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”.

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przypomniało jego ideę oraz prezentujemy cenne obiekty zgłoszone do konkursu.

- Tegoroczne święto - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – spędzimy inaczej niż zwykle ze względu na pandemię koronawirusa i konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Jednocześnie zapowiedziała, że uroczyste obchody połączone z rozstrzygnięciem Konkursu „Zabytek Zadbany” zostały przełożone.

- Konkurs, którego inicjatorem był prof. Bohdan Rymaszewski, odbywa się już od 45. lat – przypomniała następnie min. Gawin. - To wydarzenie jest symbolicznym podziękowaniem zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, wysiłek oraz za to, że przyczyniają się do wzbogacenia naszego dziedzictwa. Zainteresowanie konkursem wciąż wzrasta, poszerza się także grupa jego beneficjentów – dodała wiceminister.

- Do konkursu zgłaszają się parafie, jednostki administracji rządowej, samorządowej, fundacje, stowarzyszenia oraz prywatni właściciele. Sukcesywnie rośnie także liczba zgłoszeń obiektów architektury drewnianej. Za tak licznym gronem odbiorców jawi się i liczna grupa zabytków – odrestaurowanych, wyremontowanych, po pracach konserwatorskich – zabytków zadbanych – poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Do tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” 2020 zgłoszono 63 zabytki. W kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu – 25 obiektów, w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu – 5, w kategorii adaptacji – 13, w kategorii architektury i budownictwa drewnianego – 10 i tyle samo w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki. Nie zgłoszono natomiast prac w kategorii zabytków techniki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Biznes wciąż etyczny mimo pandemii

Obecny czas naznaczony trwającym już piąty miesiąc piętnem światowej pandemii koronawirusa to także okres szczególnej odpowiedzialności biznesu, zwłaszcza największych przedsiębiorstw, za podejmowanie rozmaitych działań pomagających przetrwać ich bliższemu i dalszemu otoczeniu.

Więcej…

Bolek: Pożyteczny CSR

Bardzo lubię i polecam portal www.raportcsr.pl . Często tam zaglądam, ponieważ jest tam mnóstwo aktualnych Informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w jednym miejscu.

Więcej…

Duda: Cieszę się, że jest realizowany plan modernizacji polskiej policji

Wręczył także funkcjonariuszom Policji odznaczenia państwowe: Krzyż Zasługi za Dzielność, Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Uhonorowani zostali także policjanci wyróżnieni w konkursie „Policjant który mi pomógł”.

- Efektem Państwa służby jest zadowolenie obywateli, ich zaufanie oraz wysoka ocena formacji - mówił Andrzej Duda w Warszawie podczas centralnych obchodów Święta Policji. Prezydent wręczył sześciu funkcjonariuszom awanse generalskie. 

Więcej…

Emilewicz: Mieszkanie ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa

Photo by Grant on Unsplash

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS - takie mają być m.in. efekty społecznej części pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez ministerstwo rozwoju (MR).

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: Otwieramy nowy rozdział członkostwa w UE

Środki unijne, które otrzyma Polska, mają pomóc w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa, a także pozwolić na realizację unijnych celów w latach 2021-2027

750 mld zł dla Polski - lub w cenach bieżących ponad 776 mld zł - na najbliższych kilka lat. To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy.

Więcej…