Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Z wielką radością i satysfakcją zapraszam do odwiedzenia w listopadzie polskich rezydencji królewskich.

Z radością, bo już po raz dziesiąty odbywa się akcja „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich”, dzięki czemu te ikoniczne, najbardziej znane polskie muzea, w których nasza historia łączy się z niezwykłymi zbiorami sztuki, są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. I z satysfakcją, bo po raz pierwszy w akcji uczestniczy osiem dawnych rezydencji królewskich - nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale również w Malborku, Sandomierzu, Wieliczce, Poznaniu - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji inaugurującej 10 edycję akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.

- To jest bardzo ważne wydarzenie z uwagi na jego rangę promocyjną, edukacyjną, poznawczą. Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów, rezydencji królewskich jest rzeczą pierwszoplanową - zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

Szef MKiDN poinformował, że w tym roku wkład resortu w akcję wynosi prawie 2 mln 600 tys. zł, tj. o 1 mln zł więcej niż w 2019 r. przed pandemią, kiedy 40 mln Polaków odwiedziło polskie muzea.

- Chcemy także, żeby ta akcja miała aspekt profrekwencyjny, żeby dobra kultury były na wyciągnięcie ręki. Są one, oczywiście, dostępne coraz szerzej w sieci - można zwiedzać wirtualnie nasze muzea, w tym rezydencje królewskie, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Akcja „Darmowy Listopad”, która ma na celu zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocję rezydencji polskich monarchów, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…