Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
To jest wystawa o sile obrazu, o tym, czym jest kultura, czym jest obraz, czym jest poezja, literatura dla wspólnoty politycznej, dla wspólnoty kulturowej, jak jest ważna - powiedział Piotr Gliński

- Ta wystawa będzie należała do największych polskich ekspozycji, przechodzących do historii, ważnych, stanowiących przekrój polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wicepremier podkreślił, że dla polskiej kultury to szczęśliwy dzień, w którym piękna wystawa zainaugurowana we Francji i stworzona wspólnym wysiłkiem polskich i francuskich kuratorów zawitała do Warszawy. 

- To jest wystawa o sile obrazu, o tym, czym jest kultura, czym jest obraz, czym jest poezja, literatura dla wspólnoty politycznej, dla wspólnoty kulturowej, jak jest ważna - powiedział Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił również uwagę, że w perspektywie obchodów stulecia odzyskania niepodległości wystawa „Polska. Siła obrazu” mówi o tym, że bez kultury nie byłoby odzyskania niepodległości po 123 latach. 

- Ta wystawa pokazuje wszystkie wymiary tej kultury, wszystkie tajemnice tej kultury, wszystkie znaki i symbole tej kultury poprzez polskie malarstwo, poprzez wspaniały wybór tych rzeczy, które do każdego Polaka przemawiają bardzo silnie i chyba jednoznacznie.

To jest wystawa, która mówi o tym, że polskie malarstwo - zwłaszcza XIX-wieczne - powstawało nieprzypadkowo. Grottger, Gierymski czy Matejko to są twórcy, którzy byli bardzo silnie związani bezpośrednio z tymi wszystkimi zmaganiami historycznymi naszej wspólnoty narodowej. Ale to malarstwo także pokazuje wiele innych wymiarów polskiej kultury, polskiej wspólnoty, polskich losów - dodał profesor Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że wystawa odniosła sukces w Musee du Louvre-Lens (filii paryskiego Luwru w Lens), a teraz możemy z dumą zaprezentować ją także w Polsce.

- Moim zdaniem ta wystawa będzie należała do tych największych polskich ekspozycji, które przechodzą do historii. To jest w jakiejś mierze porównywalne do tych największych, przekrojowych, ważnych wystaw, które są ważne dlatego, że są przekrojem polskiej kultury, reprezentują polską kulturę, ale także pokazują pewien znak czasu - ocenił wicepremier.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…