Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Na projekty kulturalne w regionie zostało w ciągu ostatnich 4 lat przeznaczone 88 mln zł - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Wicepremier spotkał się z przedstawicielami samorządu i instytucji kultury i otworzył nową wystawę „96 x Giewont”.

Wicepremier Piotr Gliński rozpoczął wizytę na Podkarpaciu od obejrzenia postępu prac rewitalizacyjnych w kościele Franciszkanów im. Marii Magdaleny w Przemyślu, na które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało w ostatnich latach ponad 3,4 mln zł.

- Województwo podkarpackie jest znane ze swoich zabytków. Tu przypada najwięcej zabytków na 100 tys. mieszkańców, a sam Przemyśl posiada dwa Pomniki Historii. Jednym z nich jest zespół staromiejski, a drugim zespół zabytków Twierdzy Przemyśl – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Następnie minister kultury udał się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie wziął udział w briefingu prasowym oraz otworzył nową wystawę pt. „96 x Giewont”, prezentującą prace polskich malarzy z przełomu XIX i XX w. z kolekcji Elżbieta i Andrzeja Kubasiewiczów. 

Przed spotkaniem z przedstawicielami samorządu i instytucji kultury wicepremier Piotr Gliński złożył także wieńce przed tablicą pamięci Ofiar tragedii smoleńskiej oraz pod cokołem Związku Walki Czynnej - pierwszej niepodległościowej organizacji, stanowiącej zalążek Wojska Polskiego. Minister kultury na spotkaniu przedstawił założenia i realizację polityki kulturalnej. Zaznaczył, że nakłady na kulturę zostały znacząco zwiększone.

-  Powołaliśmy wiele instytucji, m.in. Instytut Architektury, Instytut Polonika, Instytut Pileckiego, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, a także wiele instytucji regionalnych wzięliśmy na współprowadzenie. W województwie podkarpackim to m.in. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Przypomniał, że MKIDN jest zaangażowane w 85 projektów muzealnych, które są na różnych etapach powstawania. To m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dwa muzea Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Westerplatte. 

- Dziedzictwo, pamięć, muzea budują potencjał naszego kraju - kultura to koło zamachowe naszej gospodarki – podsumował prof. Piotr Gliński

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…