Dla odrodzonej Polski był to moment doniosły historycznie i politycznie, wieńczył bowiem wielopokoleniowe starania Polaków o niepodległość, zabezpieczał byt młodego państwa po okupionych poświęceniem całego narodu walkach.
Lecz historia traktatu ryskiego kryje w sobie jeszcze jeden fascynujący wymiar – ten związany z odzyskaniem przez młode państwo polskie zagrabionych dóbr kultury, często świadectw splendoru i potęgi I Rzeczypospolitej, dzieł o symbolicznym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej.
Tej niezwykłej historii poświęcona jest przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie wystawa „Traktat Ryski - odzyskane dziedzictwo” oraz wydarzenia, które będą jej towarzyszyć. Mam nadzieję, że wkrótce Zamek udostępni tę wyjątkową wystawę w przestrzeni wirtualnej - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas inauguracji wystawy i cyklu wydarzeń upamiętniających powrót do Polski za sprawą traktatu ryskiego bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych na Zamku Królewskim w Warszawie.
- Patrząc z perspektywy dekad późniejszych doświadczeń w relacjach z totalitarnym sąsiadem zza wschodniej granicy, zwrot wielu, choć, niestety, nie wszystkich dóbr kultury, należy dziś rozpatrywać w kategorii cudu. Z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu ryskiego Zamek Królewski w Warszawie nie tylko przypomni historie odzyskanych za jego sprawą dóbr kultury, a także sylwetki wielu ówczesnych wybitnych specjalistów, archiwistów, historyków sztuki, dzięki których mozolnej, negocjacyjnej pracy możliwe stało się odzyskanie skarbów kultury polskiej - dodał prof. Piotr Gliński.
{crossposting}