Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Sto lat temu, 18 marca 1921 r., w Rydze podpisany został traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką.

Dla odrodzonej Polski był to moment doniosły historycznie i politycznie, wieńczył bowiem wielopokoleniowe starania Polaków o niepodległość, zabezpieczał byt młodego państwa po okupionych poświęceniem całego narodu walkach.

Lecz historia traktatu ryskiego kryje w sobie jeszcze jeden fascynujący wymiar – ten związany z odzyskaniem przez młode państwo polskie zagrabionych dóbr kultury, często świadectw splendoru i potęgi I Rzeczypospolitej, dzieł o symbolicznym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej.

Tej niezwykłej historii poświęcona jest przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie wystawa „Traktat Ryski - odzyskane dziedzictwo” oraz wydarzenia, które będą jej towarzyszyć. Mam nadzieję, że wkrótce Zamek udostępni tę wyjątkową wystawę w przestrzeni wirtualnej - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas inauguracji wystawy i cyklu wydarzeń upamiętniających powrót do Polski za sprawą traktatu ryskiego bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Patrząc z perspektywy dekad późniejszych doświadczeń w relacjach z totalitarnym sąsiadem zza wschodniej granicy, zwrot wielu, choć, niestety, nie wszystkich dóbr kultury, należy dziś rozpatrywać w kategorii cudu. Z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu ryskiego Zamek Królewski w Warszawie nie tylko przypomni historie odzyskanych za jego sprawą dóbr kultury, a także sylwetki wielu ówczesnych wybitnych specjalistów, archiwistów, historyków sztuki, dzięki których mozolnej, negocjacyjnej pracy możliwe stało się odzyskanie skarbów kultury polskiej - dodał prof. Piotr Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…